Na celowniku


W okresie wiosenno - letnim bezdomni ludzie są szczególnie narażeni na przemoc i agresję. Dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków z udziałem osób bezdomnych,  dlatego  ważne jest wzbogacenie wiadomości tych osób  z zakresu  przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontaktach z innymi osobami.Ta grupa napotkać może na sytuacje, w których potrzebna będzie znajomość podstaw w udzielaniu pomocy zarówno samemu sobie jak i innej osobie. Często o dalszych losach decydują pierwsze minuty pomocy. Warto więc znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym – tak, aby pomagać a nie szkodzić.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku Wolontariat MOPS Sosnowiec  organizuje projekt w ramach którego w miesiącu maju i czerwcu odbędą się warsztaty dla bezdomnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontaktach z innymi osobami. Szkolenie ma nauczyć bezdomnych jak radzić sobie w sytuacjach ryzyka, jak udzielić pierwszej pomocy nie mając pod ręką na pierwszy rzut oka niczego. Bo wbrew pozorom zawsze znajdzie się coś, co można wykorzystać. Trzeba wiedzieć tylko jak.

Pierwsze spotkanie rozpoczynające projekt wolontarystyczny „Na celowniku” odbyło się 14 maja br. w Noclegowni Caritas. Szkolenie zostało podzielone na dwie części. Pierwszą z zakresu udzielania pierwszej pomocy – z mała pogadanką zawierającą m.in. zagadnienia związane z profilaktyką, bezpieczeństwem i unikaniem ryzykownych zachowań, oraz częścią praktyczną. Wolontariusze przedstawili podstawy pierwszej pomocy oraz pokazali jak skutecznie poradzić sobie w najczęściej występujących w tym środowisku przypadkach.

Druga część dotyczyła przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontaktach z innymi osobami. Zostały omówione metody odtwarzania wyglądu człowieka - potencjalnego sprawcy czynu zabronionego, oraz formy współpracy świadków zdarzeń w celu sporządzania "portretów pamięciowych" sprawcy przestępstwa.

Na zakończenie osoby chętne mogły poddać się badaniu programem sprawdzającym "umiejętność rozpoznawania twarzy ludzkich".

Zajęcia poprowadzili Wolontariusze -  Paulina Pankowska, Mateusz Gierat, Mariola Gomułka, przeszkoleni  na cele programu wolontarystycznego „Życzliwy Patrol” z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - posiadający certyfikat Ratownika, oraz Wolontariuszka- Aleksandra Gąsiorowska, studentka Kryminologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.