Dołącz do nas
Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może być każdy, kto dobrowolnie i bezpłatnie chce świadczyć pomoc na rzecz innych, bez względu na wiek, płeć i wykształcenie. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę od swoich rodziców lub opiekunów na świadczenie pomocy wolontarystycznej. Akty prawne regulujące działania wolontariuszy:
- Ustawa z dn. 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity z dn. 29 maja 2020 - Dz. U. 2020 poz. 1057)
Co oferujemy?
- przygotowanie i wprowadzenie do pracy
- stałą pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów
- zaświadczenie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznyvh
- możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego
- możliwość odbycia praktyk studenckich w ramach wolontariat
Prawa i obowiązki wolontariusza?
Obowiązki wolontariusza - Nie pobiera wynagrodzenia za wykonywane czynności Jest obowiązany wykonywać uzgodnione świadczenia osobiście Wypełnia sumiennie powierzone mu zadania Wykazuje się cierpliwością i odpowiedzialnością, kieruje się dobroczynnością Posiada kwalifikacje i spełnia wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu świadczonej pomocy, jeśli prawo tak nakazuje Osoba niepełnoletnia może zostać wolontariuszem jedynie za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.
Wolontariusz ma prawo - Znać swoje prawa i obowiązki Dobrowolnie wykonywać czynności Odmówić wykonania zadania, które uważa za nierealistyczne lub niezgodne z kompetencjami, o czym zobowiązuje się powiadomić niezwłocznie Korzystającego Podpisać porozumienia (porozumienie jest obowiązkowe, jeżeli świadczenie Wolontariusza na rzecz danej instytucji trwa powyżej 30 dni) Znać zakres obowiązków i czas wykonywanych świadczeń, a także możliwości rozwiązania porozumienia Otrzymać potwierdzenie wykonywanych świadczeń (pisemne zaświadczenie, opinia).
Kogo szukamy?
Szukamy:
- Wolontariusz „Praktykant z pasją” - to osoba, która dzieli się z dziećmi i osobami starszymi swoimi pasjami podczas prowadzenia zajęć np. plastycznych, muzycznych, pomaga w codziennej pracy personelu Dziennego Domu Pomocy, pracowników socjalnych, animatorów. Więcej
- Wolontariusz „Korepetytor” - to osoba, która pomaga dzieciom i młodzieży w odrabianiu lekcji oraz w nadrabianiu zaległości w nauce. Pracuje zwykle z jednym, czasem z kilkoma dziećmi. Więcej
- Wolontariusz „Do zadań specjalnych” - to osoba do pomocy przy bardzo konkretnych działaniach. Więcej
- Wolontariusz „Do akcji charytatywnych, promocyjnych i obsługi projektów socjalnych” - to osoba, która chciałaby pomagać okazjonalnie, czująca się dobrze w grupie, nie boi się kontaktów z większą ilością ludzi. Więcej
- Wolontariusz „Do pomocy w pracach administracyjno-biurowych na rzecz wolontariatu” - to osoba, która chce pomóc, ale nie bezpośrednio pracując z dziećmi czy osobami starszymi. Więcej
Formularze zgłoszeniowe:
- dla osoby niepełnoletniej - pobierz
- dla osoby pełnoletniej - pobierz
- zgoda na udostępnianie danych osobowych - pobierz
Osoby zainteresowane wolontariatem mogą się zgłaszać do koordynatora wolontariatu:
Barbara Kasza
MOPS Sosnowiec
Sosnowiec, ul. Zamkowa 8a
stały dyżur: piątek 7.30 - 14.30
tel. kom. 795 773 203
e-mail: wolontariat@mopssosnowiec.pl