Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
Przewodnicząca - Aneta Nowak
ul. 3 maja 33 (parter)
41-200 Sosnowiec
tel. 32 296 22 22, 32 296 22 54, 32 296 23 44, 32 296 23 45
fax: 32 296 22 22
email: pzon@mopssosnowiec.pl
pokój 116 - Punkt Obsługi Klienta - składanie wniosków w sprawie wydania karty
parkingowej i legitymacji osoby niepełnosprawnej
tel.: 32 296 22 54
pokój 121 - Sekretarz Zespołu
tel.: 32 296 22 22
pokój 122 - Przewodnicząca Zespołu
tel.: 32 296 23 44
pokój 123 - składanie wniosków w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności,
stopniu niepełnosprawności, o wskazaniach do ulg i uprawnień
(wejście przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje
się od strony parkingu z tyłu budynku)
tel.: 32 296 23 45
Godziny przyjmowania interesantów:
poniedziałek od 7:30 do 17:00
wtorek - czwartek od 9:00 do 14:00
piątek od 9:00 do 12:00
Do zadań Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności należy:
- Wydawanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia.
- Wydawanie legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności
- Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia
- Wydawanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność dziecka
- Wydawanie orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień (w przypadku osób posiadających już prawomocne orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy).
- Wydawanie kart parkingowych
- Przyjmowanie i przekazywanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Sosnowcu informuje, że z dniem 1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie, ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym ( DZ. U. z 2023 r. poz. 1429).
Uzyskanie świadczenia wspierającego będzie odbywać się w dwóch etapach:
I. Uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON).
Aby osoba mogła ubiegać się o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony:
- orzeczeniem lekarza lub komisji lekarskiej ZUS: o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji i częściowej niezdolności do pracy, orzeczeniem o zaliczeniu do I, II lub III grupy inwalidów ( wydanym przed 1998 r.),
- orzeczeniem lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS: o stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- orzeczeniem komisji lekarskiej Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
- orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (powyżej 16-go roku życia): lekkim, umiarkowanym, znacznym lub orzeczeniem o wskazaniach do ulg i uprawnień wydanym przez powiatowe/miejskie oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 7 lat.
II. Złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem, składa się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w postaci:
- elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego albo
- w wersji papierowej.
Wniosek w wersji papierowej można również złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu.
WAŻNA INFORMACJA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W związku z wejściem w dniu 03 sierpnia 2024 r. ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( DZ. u. z 2024 r. poz 1165) uprzejmie informujemy, że:
1. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI/ O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WYDANE NA CZAS OKREŚLONY:
- może wystąpić do powiatowego ( miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
2. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ( TJ. OSOBA PONIŻEJ 16 ROKU ŻYCIA) I WYSTĘPUJĄCA (PO RAZ PIERWSZY) O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (JAKO OSOBA POWYŻEJ 16 ROKU ŻYCIA):
- może wystąpić do powiatowego ( miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
3. W PRZYPADKU ZMIANY STANU ZDROWIA:
-osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
4. JEŻELI WNIOSEK O WYDANIE KOLEJNEGO ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ZOSTAŁ ZŁOŻONY W OKRESIE WAŻNOŚCI ODPOWIEDNIO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ALBO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI:
- to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Przy czym orzeczenia o niepełnosprawności zachowują ważność nie dłużej jednak niż do ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
5. PO OTRZYMANIU WNIOSKU O PONOWNE WYDANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ZŁOŻONEGO W OKRESIE WAŻNOŚCI DOTYCHCZASOWEGO ORZECZENIA:
- przewodniczący powiatowego ( miejskiego) zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wnioski oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
6. KARTY PARKINGOWE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH TERMIN UPŁYWA DO DNIA 30 WRZEŚNIA 2024 R.:
- zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.
Karty parkingowe, których termin upływa po powyższej dacie ( tj. po dniu 30 września 2024r.) - zachowują ważność do dnia określonego w tym dokumencie.
UWAGA!!!
INFORMACJA DOT. TRYBU WYDAWANIA KART PARKINGOWYCH
Warunkiem koniecznym do uzyskania karty parkingowej jest osobiste złożenie wniosku, z wyjątkiem:
1) osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
2) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
3) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.
W związku z powyższym brak jest możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika, jak również przyjęcia wniosku w miejscu pobytu wnioskodawcy. Obowiązek osobistego stawiennictwa wynika bowiem z konieczności weryfikacji podmiotu uprawnionego do uzyskania karty parkingowej, a tym samym służy eliminacji potencjalnych przypadków wydania kart parkingowych osobom nieuprawnionym.
Podstawa prawna: §2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.