Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego (zrealizowany)


 

MOPS belka.jpg

 

 

 


 

Spotkanie wigilijne
w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

W dniu 13 grudnia br. w ramach projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” odbyło się spotkanie wigilijne uczestników Klubu Seniora i ich otoczenia. Miejsce spotkania stanowiła odrestaurowana Muszla Koncertowa, położona w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.W spotkaniu wzięli udział licznie zgromadzeni uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście : Pani Monika Holewa – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, Pani Sabina Stanek -  Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Sosnowca, Pani Joanna Sześciak – Dyrektor Biura Poselskiego Pana Mateusza Bochenka oraz Pani Barbara Porębska – Kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w MOPS w Sosnowcu.Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem oraz wzajemnych życzeniach wszyscy zasiedli do wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole. Uroczystość uatrakcyjnił wspaniały występ młodych artystek z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu, który zachęcił wszystkich do wspólnego kolędowania oraz celebrowania świątecznego nastroju. Atrakcję wieczoru stanowiło również wspólne ubieranie świątecznego drzewka, stanowiąc dodatkową okazję do wzajemnej integracji uczestników projektu.Wyrazy wdzięczności oraz słowa uznania jakie płynęły ze strony uczestników projektu w stronę pomysłodawców oraz realizatorów spotkania wigilijnego utwierdzają nas w przekonaniu, że podjęte działania mają sens i jak ważne jest ich kontynuowanie. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom spotkania za wspólni spędzony czas oraz życzyć zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2020 !

Wigilia w Muszelce cd.-minipx.jpgWigilia w Muszelce-minipx.jpgŻyczenia świąteczne-minipx.jpgWystęp-minipx.jpgStrojenie drzewka-minipx.jpgSpotkanie wigilijne MORS-minipx.jpgUbieranie choinki-minipx.jpgUbieranie choinki cd-minipx.jpgWigilia - MORS cd.-minipx.jpgWigilia - MORS-minipx.jpgWigilia MORS-minipx.jpg 


 

 

Październik - wydarzenia w klubie młodzieży, seniorów oraz rodzin w ramach projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

W miesiącu październiku uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej powstałego w ramach projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” brali udział w licznych
i ciekawych zajęciach. Na początku miesiąca seniorzy wybrali się w podróż do Zaczarowanego Lasu na biesiadę cygańską. Przy pięknej muzyce i w otoczeniu cudownej przyrody spędzili wspaniale czas. W ramach poszerzania wiedzy seniorzy udali się do Częstochowy - zwiedzili Muzeum Zapałek, poznali proces ich tworzenia oraz historię fabryki. Następnie udali się do Biblioteki na Jasnej Górze, gdzie mogli obejrzeć i dotknąć Biblię z XV w i XVI w.  oraz inne arcydzieła literatury z tego okresu.
Seniorzy wzięli również udział w inicjatywnie społecznej w dzielnicy Kazimierz pt. „Czysta dzielnica -zachwyca” sprzątając teren Parku im. Jacka Kuronia. Wspólna praca zakończyła się  integracyjnym ogniskiem.  Na koniec miesiąca odbył się „Bal seniora” podczas którego seniorzy brali udział w licznych konkurencjach i zabawach tanecznych oraz poczęstunku. Październik był również aktywny dla młodzieży. W ramach szerzenia idei wolontariatu, klubowicze wzięli udział w  wizycie studyjnej w schronisku dla zwierząt w Milowicach. Uczestnicy projektu pozyskali wiedzę na temat opieki nad zwierzętami, zasad działania schroniska i wolontariatu, którą wdrożyli  w praktyce, biorąc czynny udział w spacerach ze zwierzętami.
Dzieci i młodzież skorzystały z atrakcji w parku trampolin- Jupmax. Rodzice - w ramach klubu rodzin - wzięli udział
w warsztatach wychowawczych, a ich pociechy brały udział w zajęciach świetlicowych, będąc pod opieką animatora

MORS PAZDZIERNIK1-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK2-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK3-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK4-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK5-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK6-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK8-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK7-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK9-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK10-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK11-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK12-minipx.jpgMORS PAZDZIERNIK13-minipx.jpg


 

 

 

Sierpień - wydarzenia w klubie młodzieży, seniorów oraz rodzin w ramach projektów „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” oraz „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!”

 

Uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej powstałych w ramach projektów: „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”  aktywnie spędzali ostatni miesiąc wakacji.
Młodzież rozpoczęła sierpniową przygodę wizytą w Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu, gdzie miała możliwość zapoznania się z eksponatami medycyny i farmacji  pochodzącymi z  XVIII i XIX wieku oraz historią zielarstwa.
Pod koniec zwiedzania odbyły się zajęcia plastyczne – zdobienie farbami toreb i koszulek motywami dot. tematyki zdrowia, ciała ludzkiego i medycyny. 
Jak co miesiąc, młodzież ćwiczyła umiejętności pływackie na Basenie Miejskim przy ul. Żeromskiego. Po wysiłku fizycznym młodzież udała się do pizzerii na pyszną pizzę.  Dzieci z klubu rodzin i  klubu młodzieży obejrzały dwa seanse filmowe - „Wilk w owczej skórze” oraz „ Toy Story 4”.               
Najmłodsi skorzystali z fantastycznej zabawy w Ninja Parku - bawilandii. Wraz z młodzieżą z klubu, dzieci odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne – „Burrolandia”, gdzie obcowały ze zwierzętami, karmiły je, dbały o ich czystość. Pod koniec wizyty odbył się grill integracyjny połączony z  konkursami sportowo-plastycznymi i nagrodami dla każdego uczestnika.
Z uwagi na korzenie górnicze i tradycje regionu, dzieci zwiedziły Sztolnię Luiza, poznając tajniki pracy górnika i historię górnictwa na ternie Śląska i Zagłębia. 
W ramach warsztatów plastycznych  młodzież oraz młodsze dzieci  ćwiczyły swoje manualne zdolności przygotowując świece zapachowe, bransoletki, albumy na zdjęcia, torby i koszulki oraz kwiaty z wydmuszek.  Po zajęciach skorzystały z poczęstunku w postaci hamburgerów.
Dodatkowo,  dzieci  i młodzież z klubów aktywnie spędzili czas w sali trampolin - Jumpmax,  basenie miejskim - Sielec, ściance wspinaczkowej w Poziomie 450 oraz w Aquaparku „Nemo”.
Ponadto, seniorzy i młodzież oraz uczestnicy klubu rodzin odwiedzili Park Etnograficzny w Chorzowie. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym. 
Uwieńczeniem wakacyjnych atrakcji był wyjazd do Manufaktury Słodyczy, w której dzieci wyrabiały lizaki i cukierki  oraz piekły pizzę. Razem z seniorami odwiedziły  też Kopalnię Soli w Wieliczce.
Wakacje 2019r. organizowane w ramach projektów - „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” obfitowały w wiele atrakcji, edukacyjnych wyjazdów oraz ciekawych zajęć.

Sierpień AC MORS 1-minipx.jpgSierpień AC MORS 2-minipx.jpgSierpień AC MORS 3-minipx.jpgSierpień AC MORS 4-minipx.jpgSierpień AC MORS 5-minipx.jpgSierpień AC MORS 6-minipx.jpgSierpień AC MORS 7-minipx.jpgSierpień AC MORS 9-minipx.jpgSierpień AC MORS 10-minipx.jpgSierpień AC MORS 11-minipx.jpgSierpień AC MORS 12-minipx.jpgSierpień AC MORS 8-minipx.jpg

 


Lipiec - wydarzenia w klubie młodzieży oraz rodzin w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej powstałego w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” aktywnie spędzili pierwszy miesiąc wakacji. Najmłodsi odwiedzili bawialnię Baby Fit 2 w Sosnowcu przy ulicy Teatralnej. Posmakowali też pysznych lodów z naturalnych składników. W związku ze słoneczną pogodą dzieci i młodzież korzystały z Basenu Miejskiego na Sielcu, akwenu wodnego „Stawiki”, a w dni pochmurne z Basenu Krytego przy ulicy Żeromskiego oraz Aquaparku „Nemo” w Dąbrowie Górniczej. W ramach zajęć plastycznych dzieci i młodzież zdobiły własnoręcznie spersonalizowane ekologiczne płócienne torby, wyrabiały zapachowe mydła oraz tworzyły z wstążek przepiękne kwiaty. Ponadto, dzieci i młodzież obejrzały w kinie ”Helios” w Sosnowcu film pt. „Król Lew” oraz film pt. „Sekretne życie domowych zwierząt”,  które dostarczyły wielu wzruszeń.

W ramach punktu wolontariatu młodzież pomagała w obsłudze „Aktywnego Pikniku” na Placu Papieskim.

mors LIPIEC 1-minipx.jpgmors LIPIEC 2-minipx.jpgmors LIPIEC 3-minipx.jpgmors LIPIEC 4-minipx.jpgmors LIPIEC 5-minipx.jpgmors LIPIEC 6-minipx.jpg


Czerwiec - wydarzenia w klubie młodzieży, seniorów oraz rodzin w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

W miesiącu czerwcu, uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej powstałego w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” brali udział w licznych i ciekawych zajęciach.

Najmłodsi uczestnicy projektu odwiedzili bawialnię Baby Fit w Sosnowcu przy ulicy Teatralnej. Z okazji Dnia Dziecka młodzież z utworzonego w projekcie Klubu młodzieży oraz Klubu rodzin skorzystała z poczęstunku w MC Donald oraz pysznych lodów.

W ramach ekoakcji „Czysta dzielnica zachwyca” odbyły się kolejne ekowykłady i pogadanki z dziećmi. Dzieci nabyły wiedzę z zakresu segregacji śmieci, recyklingu oraz oszczędnego korzystania z wody i energii w warunkach domowych. Przedszkolaki otrzymały eko upominki.

W dniu 29 czerwca odbył się finał akcji „Czysta dzielnica – zachwyca”. Dzieci i młodzież oraz seniorzy z dzielnicy Kazimierz Górniczy i Juliusz oraz dzielnicy Centrum  w ramach wzajemnej pomocy między dzielnicami sprzątali teren parku przy ul. Urbanowicz oraz Parku przy ul. Czołgistów, wręczali ulotki zachęcające do sprzątania po pupilach. Uwieńczeniem akcji było wkopanie kosza na psie odchody oraz wspólny grill integracyjny.

Młodzież i dzieci doskonaliły swoje umiejętności jazdy na wrotkach w Kołowrotku. W związku z upalną aurą dzieci udały się z pracownikami socjalnymi na Basen Miejski oraz do Aquaparku „Nemo” .

W ramach zajęć plastycznych dzieci i młodzież zdobiły własnoręcznie spersonalizowane ekologiczne płócienne torby. W ramach punktu wolontariatu młodzież w dniu 14 czerwca br. pomagała w obsłudze Biegu Memoriałowego im. Jacka Kuronia oraz Festynie Charytatywnym na Kazimierzu zorganizowanym przez P.M nr 7. Dodatkowo, seniorzy skorzystali z aquaareobiku na basenie miejskim w Klimontowie.

MORS czerwiec 1-minipx.jpgMORS czerwiec 2-minipx.jpgMORS czerwiec 3-minipx.jpgMORS czerwiec 4-minipx.jpgMORS czerwiec 5-minipx.jpgMORS czerwiec 6-minipx.jpg

 


 

Majowe wydarzenia w klubie młodzieży, seniorów oraz rodzin w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

 

 

W ramach Program Aktywności Lokalnej projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” realizowanego w dzielnicy Kazimierz Górniczy oraz Juliusz - młodzież  i seniorzy aktywnie spędzili majowy czas. W dniu 04.05 br. młodzież pod okiem instruktorów ćwiczyła w Parku Sieleckim  jazdę na rolkach. W dniu 07.05 i 12.05 br. dzieci z klubu rodzin odwiedziły sale zabaw „Baby-fit”. W dniu 19.05 br. młodzież  i wolontariusze wzięli udział w akcji eko „Czysta dzielnica -zachwyca” zachęcając do sprzątania po pupilach oraz dbania o czystość w swojej dzielnicy. W ramach szerzenia idei wolontariatu, klubowicze wzięli udział w wizycie studyjnej w schronisku dla zwierząt w Milowicach. Pozyskali wiedzę na temat opieki nad zwierzętami, zasad działania schroniska i wolontariatu, którą wdrożyli  w praktyce, biorąc czynny udział w spacerach ze zwierzętami oraz sprzątając po pupilach.
W ramach akcji „Czysta dzielnica-zachwyca” pracownicy socjalni udali się do przedszkola miejskiego nr 34 na Juliuszu celem przeprowadzenia eko wykładu dla najmłodszych. Dzieci uczyły się segregować śmieci, obejrzały bajkę edukacyjną na ten temat, rozwiązywały zadania ekologiczne w książeczkach. Na koniec zajęć otrzymały ekologiczne upominki. Seniorzy mieli możliwość zwiedzenia zabytkowego zamku w Mosznej, podziwiając ciekawą architekturę budowli, bogato zdobione pokoje i ogród otaczający zamek. Uwieńczeniem wycieczki był koncert w ramach Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Młodzież z okazji Dnia Matki wykonała ozdobne serca metodą decupage.

MOPS Maj 1-minipx.jpgMOPS Maj 2-minipx.jpgMOPS Maj 3-minipx.jpgMOPS Maj 4-minipx.jpgMOPS Maj 5-minipx.jpgMOPS Maj 6-minipx.jpgMOPS Maj 7-minipx.jpgMOPS Maj 8-minipx.jpgMOPS Maj 9-minipx.jpgMOPS Maj 10-minipx.jpgMOPS Maj 11-minipx.jpg

 


Kwietniowe wydarzenia w klubie młodzieży, seniorów oraz rodzin w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

W miesiącu kwietniu bieżącego roku, uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej powstałego w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” brali udział w licznych i ciekawych zajęciach.

Młodzież oraz dzieci uczestniczyli w warsztatach plastycznych – scrapbooking, podczas których mieli okazję sprawdzić swoje zdolności manualne, przygotowując i zdobiąc kratki okolicznościowe oraz albumy na zdjęcia.

Dbając o kondycję fizyczną, młodzież doskonaliła swoje umiejętności pływackie na Basenie Miejskim przy ulicy Żeromskiego.

W ramach inicjatywy społecznej „Czysta dzielnica zachwyca” odbył się wykład na temat ekologii oraz projekcja filmu dokumentalnego dotyczącego skutków zanieczyszczania środowiska. Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w quizie sprawdzającym wiedzę ekologiczną, połączonym z nagrodami.

W ramach spotkania z kulturą seniorzy działający w Klubie Seniora obejrzeli w Sali Widowiskowo-Koncertowej - Muza spektakl muzyczny – „Kabaret Starszych Panów”. Seniorzy wzięli również udział w spotkaniu ze specjalistą sprzedaży, który przybliżył im wiedzę z zakresu „Co kupować i jak kupować, by nie żałować…

Najmłodsi uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej, działający w klubie rodzin, obejrzeli seans filmowy.

MORS kwiecień 1-minipx.jpgMORS kwiecień 2-minipx.jpgMORS kwiecień 3-minipx.jpgMORS kwiecień 4-minipx.jpg

 


Ferie zimowe w ramach  Programów Aktywności Lokalnej w projektach: „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych młodzież z klubów działających w ramach projektów „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” uczestniczyła w licznych i ciekawych zajęciach. W ramach poszerzania wiedzy historycznej odbyła się wycieczka do Pszczyny. Dzieci zwiedziły Muzeum Zamkowe i poznały historię zamku oraz losy jego właścicieli.

 

Ferie były również aktywnie sportowo. Młodzież odwiedziła park trampolin, lodowisko  oraz pływalnię miejską. W dzień Św. Walentego odbyła się dyskoteka z poczęstunkiem.

 

Ponadto, w ramach szerzenia idei wolontariatu, klubowicze wzięli udział w  wizycie studyjnej w schronisku dla zwierząt w Milowicach. Pozyskali  wiedzę na temat opieki nad zwierzętami, zasad działania schroniska i wolontariatu, którą wdrożyli  w praktyce, biorąc czynny udział w spacerach ze zwierzętami. Młodzież skorzystała również z atrakcji w Laserhouse oraz paintballu. Była także w kinie na sensie filmowym pt. „Pies, który wrócił do domu.”

 

Na zakończenie ferii młodzież uczestniczyła w zajęciach plastycznych decupage, wyrobie mydeł oraz wzięła aktywny udział w plansza festiwalu - zabawie przy grach planszowych.  
Najmłodsi uczestnicy klubu rodzin skorzystali z atrakcji w sali zabaw „Baby-fit”. W ramach projektu „MORS” dzieci uczestniczyły również w zajęciach sensoryczno-plastycznych, tworząc piękne łapacze snów oraz brały udział w zajęciach tanecznych - Zumba Kids organizowanych w Klimontowskim Centrum Aktywności Rodzinnej.

Ferie MORS i Centrum 5-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 9-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 2-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 1-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 6-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 8-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 3-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 4-minipx.jpgFerie MORS i Centrum 7-minipx.jpg


Inicjatywy w ramach Programu Aktywności Lokalnej w miesiącu styczniu w projekcie  „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego"

 

W miesiącu styczniu w utworzonym w ramach projektu  klubie Seniora miały miejsce wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Seniorzy wzięli udział w spotkaniu na temat profilaktyki zdrowia, podczas którego dziewięć uczestniczek klubu wykonało badanie piersi urządzeniem Braster. Seniorzy wysłuchali również wykładu dot. samokontroli piersi, wykonywania badań cytologicznych, mammografii i USG. Seniorzy byli również aktywni kulturalnie, biorąc udział w zorganizowanym wyjściu na dwa spektakle teatralne w Teatrze „Zagłębia”. Ponadto, seniorzy  uczestniczyli w spotkaniu z panem Pawłem Ptakiem miłośnikiem
i pasjonatem historii miasta Sosnowca, który w bardzo interesujący sposób przedstawił historię miasta w okresie przedwojennym, ilustrując wszystko slajdami z tego okresu.

 

W styczniu odbywały się również warsztaty budowania współpracy w zespole zadaniowym dla klubu młodzieży oraz seniorów.  Najmłodsi klubowicze z klubu rodzin byli z rodzicami na seansie filmowym w Sali Koncertowo –Widowiskowej  „Muza”.

Styczeń był również bogaty w wydarzenia w Klubie dla młodzieży. W ramach pomocy wolontaryjnej dzieci odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt, wyprowadzając psy na spacer oraz karmiąc zwierzęta przysmakami pozyskanymi od sponsora. Z uwagi na dużą popularność jaką wśród uczestników projektu  cieszą się zajęcia plastyczne, kontynuowany był cykl warsztatów artystycznych. Młodzież własnoręcznie wykonywała mydła, jak również doskonaliła metodę zdobienia przedmiotów  techniką decoupage.

 

Początek nowego roku był także aktywny sportowo. Młodzież odwiedziła lodowisko miejskie znajdujące się przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu oraz  uczestniczyła w grze miejskiej w ramach „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” wspierając cel charytatywny.

MORS styczeń 2-minipx.jpgMORS styczeń 1-minipx.jpgMORS styczeń 3-minipx.jpgMORS styczeń 4-minipx.jpgMORS styczeń 5-minipx.jpgMORS styczeń 6-minipx.jpgMORS styczeń 7-minipx.jpgMORS styczeń 8-minipx.jpg

 


Punkt Porad Mieszkańców - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w miesiącu styczniu w ramach projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

W związku z realizacją projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic : Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

 

W miesiącu styczniu dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem :

 

Dyżury prawnika w dniach : 

 

 • 08.01.2019r. w godz. od 12.00 do 16.00
 • 16.01.2019r. w godz. od 12.00 do 16.00

 

Dyżury psychologa w dniach :

 

 • 07.01.2019r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 18.01.2019r. w godz. od 13.00 do 17.00

Miejsce odbywania dyżurów - SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

 

 


Zabawa mikołajkowa w ramach projektu pn. „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

W dniu 10 grudnia dzieci z Klubów Rodzin utworzonych w ramach  Programów Aktywności Lokalnej projektu „Aktywne Centrum – Szansa dla Nas!” oraz projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”  uczestniczyły w zabawie mikołajkowej.  Brały udział  w licznych konkursach i zabawach, m.in. bieg kelnera, quiz mikołajkowy, gry zręcznościowe, za które otrzymały nagrody i upominki. Atrakcją wieczoru były eksperymenty - magiczna fasola oraz własnoręcznie stworzony przez  naszych milusińskich śnieg. Dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku - ciast, babeczek i galaretek z bitą śmietaną.  Maluchy pomalowały buzie  i skręciły balony. Na zakończenie wieczoru dzieci odwiedził  Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. 

 

Mikołaj II 1-minipx.jpgMikołaj II 5-minipx.jpgMikołaj II 2-minipx.jpgMikołaj II 3-minipx.jpgMikołaj II 4-minipx.jpgMikołaj II 6-minipx.jpg

 


 

Punkt Porad Mieszkańców - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w miesiącu grudniu w ramach projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

 

 

W związku z realizacją projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic : Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

 

W miesiącu grudniu dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem :

 

Dyżury prawnika w dniach : 

 

 • 06.12.2018r. w godz. od 11.00 do 16.00
 • 11.12.2018r. w godz. od 12.00 do 18.00

 

 

 

Dyżury psychologa w dniach :

 

 • 03.12.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 07.12.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 17.12.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00

 

 

Miejsce odbywania dyżurów - SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

 


Warsztaty kulinarne w ramach projektu pn. Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” oraz projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

 

W dniu 19 listopada zorganizowano - w ramach Programów Aktywności Lokalnej projektu „Aktywne Centrum – Szansa dla Nas!” oraz projektu pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”- inicjatywę oddolną w postaci kolejnych warsztatów pn. „Kulinarne inspiracje”. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy działających w projektach Klubów – Seniora, Młodzieży, Rodzin oraz osoby tworzące otoczenie Programu Aktywności Lokalnej.

Podczas przedmiotowych warsztatów uczestnicy, podzieleni na drużyny wzięli udział w konkurencjach kulinarnych. Pierwsza konkurencja sprawdzała umiejętność przygotowania – według wcześniej wylosowanych przepisów – ciast i deserów bez pieczenia, m.in. tiramisu, sernika na zimno.  Kolejna konkurencja polegała na skomponowaniu według autorskiego pomysłu uczestników ulubionej sałatki warzywnej z wykorzystaniem dostępnych, sezonowych składników kulinarnych.

Po zakończonych konkurencjach miała miejsce degustacja przygotowanych potraw. Aktywny udział w warsztatach zwieńczyło uroczyste rozdanie dyplomów wraz z drobnymi upominkami w postaci kuchennych przyborów oraz książek o tematyce kulinarnej.

Warsztaty odbyły się w pracowni gastronomiczno-edukacyjnej,  dzięki gościnności Dyrekcji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ulicy Grota Roweckiego 64.

warsztaty kulinarne II 1-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 2-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 3-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 4-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 5-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 6-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 7-minipx.jpgwarsztaty kulinarne II 8-minipx.jpg

 

 

 


Aktywny październik w klubie młodzieży oraz seniorów w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

 

 

 

 

W  ramach  projektu  pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”  młodzież działająca w klubie młodzieży  utworzonym w ramach Programu Aktywności Lokalnej - aktywnie spędzała  październikowy  czas. W dniach: 01.10 br. oraz 08.10 br. odbyły się warsztaty fotograficzne. Uczestnicy warsztatów zdobyli  wiedzę z zakresu podstawowej oraz zaawansowanej techniki  fotograficznej. Młodzież poznała  zagadnienia  związane z budową aparatu i obiektywów oraz ich kreatywnymi możliwościami wykorzystywanymi przy robieniu zdjęć. Następnie na zajęciach studyjnych uczestnicy starali się poznaną wiedzę przełożyć w praktykę, wykorzystując zasady pracy z lampami i ustawianiem świateł.

 

Ponadto, w październiku młodzież uczestniczyła w warsztatach budowania współpracy w zespole. Po zajęciach skorzystała ze słodkiego poczęstunku w postaci lodów i gofrów.

 

Dodatkowo, uczestnicy klubu wspólnie z młodzieżą z projektu „Aktywne Centrum-Szansa dla Nas!” wzięli udział w seansie filmowym z poczęstunkiem. Klubowicze mieli również możliwość spróbowania sił jazdy na wrotkach. Skorzystali z poczęstunku w formie pizzy w pizzerii „Dominium”, dającej siły do wspólnej aktywności. Na koniec miesiąca młodzież doskonaliła umiejętności pływackie na pływalni miejskiej w Klimontowskim Centrum  Aktywności Rodzinnej. 

 

Seniorzy, tworzący Klub seniora w ramach przedmiotowego projektu,  odbyli  dwa spotkania integracyjne przy kawie i ciastku. Z okazji Dnia Seniora - w dniu 19.10.2018r. -  wzięli  udział  w zabawie tanecznej  z poczęstunkiem.

Paździenik MORS 1-minipx.jpgPaździenik MORS 2-minipx.jpgPaździenik MORS 3-minipx.jpgPaździenik MORS 4-minipx.jpgPaździenik MORS 5-minipx.jpgPaździenik MORS 6-minipx.jpgPaździenik MORS 7-minipx.jpgPaździenik MORS 8-minipx.jpgPaździenik MORS 9-minipx.jpg

 


Punkt Porad Mieszkańców - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w miesiącu listopadzie w ramach projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

W związku z realizacją projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic : Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

W miesiącu listopadzie dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem :

Dyżury prawnika w dniach : 

 • 14.11.2018r. w godz. od 11.00 do 16.00
 • 20.11.2018r. w godz. od 13.00 do 18.00
 • 27.11.2018r. w godz. od 13.00 do 18.00

 

Dyżury psychologa w dniach :

 • 05.11.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 09.11.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 19.11.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 26.11.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00

 

Miejsce odbywania dyżurów - SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

 


 

Miasto Sosnowiec we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sosnowcu oraz w partnerstwie ze Stowarzyszeniem -- Instytutem Współpracy i Partnerstwa Lokalnego realizuje projekt pn. „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” w rewitalizowanym obiekcie Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” oraz obiekcie w Parku im. J. Kuronia (tzw. muszelka).

Grupa docelowa projektu

124 mieszkańców dzielnic Juliusz i Kazimierz Górniczy objętych w ramach LPR Miasta Sosnowca na lata 2016-2023 procesem rewitalizacji w szczególności osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz otoczenie tych osób w zakresie niezbędnym do wsparcia osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym

Planowane działania

 • Utworzenie Miejskiego Ośrodka Rozwoju Społecznego, w ramach którego realizowane będą działania dla mieszkańców dzielnic Kazimierz Górniczy i Juliusz.
 • Uruchomienie Programu Aktywności Lokalnej i utworzenie : Klubu Młodzieżowego, Klubu dla Seniorów oraz Klubu dla Rodzin. W ich zakresie realizowane będą warsztaty specjalistyczne (m.in. fotografii, dziennikarskie i wizualnej prezentacji inicjatyw), wyłonieni zostaną liderzy lokalni, inicjowane będą wydarzenia dla społeczności lokalnej, zgodnie z potrzebami mieszkańców. Powyższe inicjatywy wspierać będą wolontariusze, którzy zostaną zaangażowani w działania Centrum Wolontariatu utworzonego w ramach realizowanego projektu.
 • Wsparcie dla mieszkańców w zakresie rozwiązywania indywidualnych problemów społeczności lokalnych w Punkcie Porad Mieszkańca, świadczącym bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne.
 • Jednocześnie prowadzone będą działania zmierzające do pomocy osobom bezrobotnym poprzez realizację warsztatów motywacyjnych i edukacyjnych, kursów zawodowych i staży zawodowych.

Planowane efekty :

 • Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w projekcie –124 osób.
 • Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy, uczestniczących w kształceniu lub szkoleniu, zdobywających kwalifikacje, pracujących (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek) po opuszczeniu programu – 24 osób.

 

Wartość projektu : całkowita wartość projektu wynosi  954 168,75 PLN, w tym wkład Funduszy Europejskich: 811 043,43 PLN.

 


Wrześniowe wydarzenia w klubie młodzieży w ramach projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

 

 

W miesiącu wrześniu bieżącego roku pomimo licznych obowiązków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego, uczestnicy Klubu Młodzieży działającego w ramach Programu Aktywności Lokalnej w projekcie pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” brali udział w licznych i ciekawych zajęciach.
W ramach poszerzania wiedzy historycznej z zakresu II wojny światowej dzieci obejrzały w kinie film pt. „Dywizjon 303-prawdziwa historia”.

 

Wrzesień był również aktywny sportowo. Młodzież odwiedziła Klimontowskie Centrum Aktywność rodzinnej, gdzie udoskonalała umiejętność pływania.

 

W celu uwrażliwienia młodzieży na potrzeby zwierząt klubowicze wzięli udział  w  wizycie studyjnej w schronisku dla zwierząt w Milowicach. Uczestnicy projektu pozyskali wiedzę na temat opieki nad zwierzętami, zasad działania schroniska i wolontariatu, którą wdrożyli w praktyce,  wyprowadzając na spacer zwierzęta.

 

Na zakończenie września br., korzystając z ostatnich słonecznych dni młodzież uczestniczyła w ognisku integracyjnym, połączonym z aktywnością sportową i poczęstunkiem.

 

W dniu 29 września br. odbył się również na terenie Parku Miejskiego im. Jacka Kuronia festyn integracyjny „Dbamy o Ciebie żyj zdrowo-Kazimierz aktywny sportowo” połączony z akcją charytatywną na rzecz rodzeństwa - Piotrusia i Adasia Adamek.
Dla uczestników festynu czekał poczęstunek w postaci kiełbasek i pajdy chleba ze smalcem. Dla najmłodszych przewidziane były liczne konkursy i bieg niepodległościowy przedszkolaka. Wszystkie dzieci uczestniczące w biegu otrzymały medale. Na scenie odbywały się występy artystyczne i pokaz pierwszej pomocy. Na zakończenie festynu uczestnicy otrzymali po kawałku pysznego tortu przygotowanego dla Adasia i Piotrusia.

Wydarzenia wrzesień 1-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 2-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 3-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 4-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 5-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 6-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 7-minipx.jpgWydarzenia wrzesień 8-minipx.jpg


Punkt Porad Mieszkańców - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w miesiącu październiku w ramach projektu
pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

W związku z realizacją projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic : Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

W miesiącu październiku dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem :

Dyżury prawnika w dniach : 

 • 04.10.2018r. w godz. od 13.00 do 18.00
 • 11.10.2018r. w godz. od 11.00 do 16.00

Dyżury psychologa w dniach :

 • 05.10.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 12.10.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 19.10.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 22.10.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 29.10.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00

 

Miejsce odbywania dyżurów - SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.


Aktywne lato w Klubie Młodzieży w projekcie pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”  bardzo ciekawie i aktywnie spędzali wolny czas.

 

Początek wakacji sprzyjał wzajemnej integracji uczestników podczas wspólnych zabaw w plenerze, grach planszowych
i muzykowaniu.

 

Młodzież miała możliwość spotkań w Pokoju Zagadek (Escape Room) ćwicząc swoją spostrzegawczość oraz umiejętność kreatywnego myślenia i pracy w zespole. Uczestnicy rozwiązywali rebusy, łamigłówki i krzyżówki, a w pokoju strachów aktywnie szukali  wyjścia, wyostrzając swoje zmysły.

 

Młodzież miała również okazję spróbować swoich sił na profesjonalnej ściance wspinaczkowej w Poziomie 450.
Wspinając się pod czujnym okiem instruktora, pokonywali swoje lęki i sprawdzali wytrzymałość fizyczną.

 

Przez całe lato, młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu, biorąc udział w grach zręcznościowych, grając w badmintona, tenis stołowy, piłkę nożną i siatkówkę.

 

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w postaci zimnych lodów w upalny dzień, jak również smacznej pizzy, dającej siły do wspólnej aktywności.

 

 Aktywne lato w Klubie Młodzieży przyczyniło się do wzajemnej integracji najmłodszych uczestników projektu, wzmacniając potencjał społeczności lokalnej dzielnic  Kazimierz Górniczy i Juliusz. 

 

 Partnerzy wydarzeń :

 

 

 1. Escape Room Gry Tajemnic - Pokoje Zagadek, ul. 3 Maja 30/2, 41-200 Sosnowiec
 2. SPORT POZIOM 450, ul. Narutowicza 51, 41-200 Sosnowiec
 3. Pizzeria Da Grasso, ul. Targowa 11, 41-200 Sosnowiec
IMG_0194-minipx.jpgIMG_0189-minipx.jpgIMG_0168-minipx.pngIMG_0170-minipx.pngIMG_0193-minipx.pngIMG_0200-minipx.pngIMG_20180831_104325-minipx.jpgIMG_20180831_114923-minipx.jpgIMG_0122-minipx.pngIMG_20180829_122206-minipx.jpg

 


 

Punkt Porad Mieszkańców - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w miesiącu wrześniu w ramach projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”

 

W związku z realizacją projektu pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic : Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

W miesiącu wrześniu dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem :

Dyżury prawnika w dniach : 

 • 03.09.2018r. w godz. od 11.00 do 16.00
 • 11.09.2018r. w godz. od 13.00 do 18.00

Dyżury psychologa w dniach :

 • 07.09.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 14.09.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 19.09.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 28.09.2018r. w godz. od 13.00 do 17.00

 

Miejsce odbywania dyżurów - SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.


 

Punkt Porad Mieszkańca - bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne w ramach projektu  pn. Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego”  w miesiącu sierpniu

 

W związku z realizacją projektu Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, mieszkańcy dzielnic Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz prawnika.

W miesiącu sierpniu dyżury z zakresu poradnictwa prawnego oraz poradnictwa psychologicznego dla osób fizycznych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

Dyżury prawnika w dniach: 

 • 02.08.2018 r. w godz. od 11.00 do 17.00
 • 07.08.2018 r. w godz. od 10.00 do 16.00
 • 13.08.2018 r. w godz. od 10.00 do 16.00

 

Dyżury psychologa w dniach:

 • 03.08.2018 r. w godz. od 13.00 do 17.00
 • 29.08.2018 r. w godz. od 13.00 do 17.00

 

Miejsce odbywania dyżurów – SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

 


 

Punkt Porad Mieszkańca - Bezpłatne Porady Prawne

Rozpoczynamy bezpłatne porady prawne w ramach  realizacji projektu Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

 

W miesiącu lipcu w dniach :

 

 • 17.07.2018  godz: 11.00-18.00
 • 19.07.2018  godz: 11.00-18.00

 

Mieszkańcy dzielnic Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnika.

 

Miejsce odbywania dyżurów – SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

Harmonogram dyżurów na kolejny miesiąc,  tj. sierpień wkrótce zostanie umieszczony na stronie projektu.

 


 

Punkt Porad Mieszkańca - Bezpłatne Porady Psychologiczne 

 

Rozpoczynamy bezpłatne porady psychologiczne w ramach realizacji projektu „Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020

W miesiącu lipcu w dniach :

 • 13
 • 20
 • 27

w godzinach od 13.00 do 17.00 mieszkańcy dzielnic Kazimierz Górniczy oraz Juliusz mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa.

 

Miejsce odbywania dyżurów – SP Nr 32 w Sosnowcu, ul. Armii Krajowej 93; 41-215 Sosnowiec.

Harmonogram dyżurów na kolejny miesiąc, tj. sierpień wkrótce zostanie umieszczony na stronie projektu.