Klub dla Mieszkańców


 

Belka efs mała.jpg

 

 



Spotkania opłatkowe w PAL


W dniach 11.12.2017 r. – 14.12.2017 r. odbyły się spotkania opłatkowe dla uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Centrum”, „Wawel” i „Milowice” i osób z ich otoczenia.  Programy realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Spotkania rozpoczęły się od złożenia życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i wspólnego kolędowania. Na stole nie zabrakło wigilijnych potraw, przygotowanych również przez uczestników PAL: czerwonego barszczu z pasztecikami, śledzi i ciasta. Celem spotkań była integracja środowiska lokalnego, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz symboliczne przełamanie barier społecznych i poczucia osamotnienia. Życzymy wszystkim uczestnikom i partnerom Programów Aktywności Lokalnej spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2018.

20171214_115801-minipx.jpg20171214_133552-minipx.jpg20171214_115846-minipx.jpg

 


 

Gadu Gadu z Mikołajem


W dniu 04.12.2017 r. w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbyła się zabawa Mikołajkowa dla dzieci stanowiących otoczenie uczestników Programów Aktywności Lokalnych realizowanych w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele niespodzianek: warsztaty tańca Break Dance, zabawy ruchowe i konkursy oraz poczęstunek. Dzieci nie tylko poznały tradycję związaną ze Świętym Mikołajem,  ale przede wszystkim spotkały się z nim osobiście. Każde dziecko mogło porozmawiać ze Świętym Mikołajem, opowiedzieć mu o swoich marzeniach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tego magicznego wieczoru każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja upominek. Rozdano także dzieciom nagrody za konkursy, w tym na najładniejszy strój mikołajkowy oraz taniec. Dzieci przygotowały również niespodziankę dla Świętego Mikołaja: zaprezentowały swoje talenty muzyczne, recytatorskie i taneczne. Celem spotkania była integracja środowiska lokalnego oraz pielęgnowanie tradycji.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i partnerom: Panu Michałowi Góralowi Dyrektorowi Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Panu Michałowi Batog właścicielowi Pączkarni Tradycyjnej „Dobrze Nadziane”, Panu Tomaszowi Molus Menagerowi Pizzerii „Dominium” w Sosnowcu, Panu Janowi Kulig Właścicielowi Restauracji MC Donald  oraz pracownikom Fundacji Młodzież. p
l


DSC02062-minipx.jpgDSC02080-minipx.jpgDSC02088-minipx.jpgDSC02076-minipx.jpg


Pracownik socjalny czyta dzieciom

II edycja akcji „Pracownik socjalny czyta dzieciom” dobiega końca. W tym roku akcja skierowana jest do dzieci ze szkół i przedszkoli zlokalizowanych w dzielnicy „Pogoń” i dotyczy m.in. opieki nad zwierzętami domowymi. Każde ze spotkań składa się z dwóch części: rozmowy pracownika socjalnego z dziećmi i czytaniu przez niego wybranych fragmentów bajek obywatelskich oraz warsztatów przeprowadzanych przez wolontariuszy Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom. Ogromnym walorem edukacyjnym w tej edycji jest udział wolontariuszy ze Stowarzyszenia wraz ze swoimi podopiecznymi – zwierzętami które na co dzień „pracują” w trakcie zajęć terapeutycznych. Dzieci mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, uczą się jak dbać o jego zdrowie i potrzeby. W trakcie zajęć dzieci zdobywają kompetencje w zakresie postaw obywatelskich, uczą się relacji międzyludzkich, szacunku i wrażliwości na potrzeby innych.
Tegoroczna edycja cieszy się ogromnym powodzeniem. Szkoły i przedszkola chętnie przyłączyły się do akcji, wyrażając chęć dalszej współpracy.
Finał akcji odbędzie się w poniedziałek 18.12.2017r. o godzinie 1600 w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń”, przy ul. Lwowskiej 9b/4. Dzieci i młodzież z dzielnicy serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w tym wydarzeniu.
Program Aktywności Lokalnej „Pogoń”  realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.


20171106_110844-minipx.jpgzdjecieee-minipx.jpg


Listopad w Klubie dla Mieszkańców "Pogoń"

 

Listopad w Klubie dla Mieszkańców „Pogoń” był bogaty w wydarzenia. Seniorzy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu skutecznej komunikacji oraz budowania pozytywnych relacji społecznych, co już owocuje sprawniejszym przepływem informacji oraz większą życzliwością w grupie. Uczestniczka projektu podzieliła się z seniorami swoją wiedzą i umiejętnościami nabytymi podczas kursu wykonywania kompozycji florystycznych przeprowadzając w klubie warsztaty tworzenia dekoracji jesiennych i świątecznych. Seniorzy zakończyli miesiąc przygotowanym samodzielnie „Andrzejkowym” spotkaniem połączonym z koncertem zespołu „Silver Dance”. W Klubie także dzieci tworzą silnie zintegrowaną grupę. Podczas zajęć w dużej mierze czas poświęcany jest edukacji - odrabianiu lekcji, nauce czytania oraz kwizom naukowym. Odbywały się spotkania integracyjne, jak „Dzień Pluszowego Misia” czy spotkanie „Andrzejkowe”.

 

Program Aktywności Lokalnej „Pogoń” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

20171113_090903-minipx.jpg20171122_113925-minipx.jpg20171128_133220-minipx.jpgkorekt-minipx.jpg20171113_165000-minipx.jpgJdhdjdjdd-minipx.jpg20171127_165951-minipx.jpg

 


 

Warsztaty dla mieszkańców „Działa-my lokalnie”

W ramach działalności sosnowieckich Programów Aktywności Lokalnej w okresie od 28.08.2017 r. do 31.10.2017 r. odbył się cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych pn. „Działa-my lokalnie”. Warsztaty skierowane były do mieszkańców i miały na celu m.in. przedstawienie różnych form aktywizacji społecznej, wzrost poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz rozwijanie potencjału do podejmowania działań i rozwiazywania problemów występujących w miejscu zamieszkania. Spotkania poprowadzone zostały przez specjalistów z katowickiego Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, którzy są praktykami i na co dzień rozbudzają potencjał do działania wśród społeczności lokalnych. W każdej z dzielnic: „Milowice”, „Pogoń”, „Wawel”, „Centrum” objętych Programem Aktywności Lokalnej odbyło się pięć spotkań, w ramach których poruszano tematykę związaną z formowaniem się grup w ramach społeczności, partnerstwach przy podejmowaniu inicjatyw obywatelskich, a także identyfikacji problemów i tworzeniu pewnego rodzaju diagnozy własnej społeczności lokalnej przez jej mieszkańców. Warsztaty zakończyły się projektami stworzonymi przez samych uczestników - członków społeczności lokalnych. W związku z tym, że każda dzielnica różni się od siebie, a mieszkańcy zmagają się z odmiennymi problemami, inicjatywy uczestników spotkań są różnorakie:
-„Milowice”: W spotkaniach wzięli udział mieszkańcy dzielnicy oraz partnerzy PAL (przedstawiciele Policji i Administracji Domów Mieszkalnych). Efektem prowadzonych zajęć jest zorganizowanie Barbórki przy szerokim udziale partnerów lokalnych na terenie parafii pw. Św. Brata Alberta w Sosnowcu. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa pamiątek górniczych. Celem inicjatywy jest pielęgnowanie tradycji związanej z górnictwem oraz integracja społeczności lokalnej.
- „Pogoń”: W spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy, wśród nich liderzy społeczni. Zajęcia skupiały się w obszarze problemów występujących przy ul. Lwowskiej oraz przywiązania i odpowiedzialności za  „Klub dla Mieszkańców Pogoń”. Uczestnicy nabyli wiedzę jak tworzyć małe projekty, a pierwszym z nich będzie pomalowanie Klubu, do którego uczęszcza wielu z nich.
-„Wawel”: W spotkaniach uczestniczyli przede wszystkim mieszkańcy, członkowie Rady Dzielnicy Niwka i przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywny Senior. Mieszkańcy wspominali miejsca w dzielnicy  uznane za historyczne, a obecnie zaniedbane i niedostępne. Efektem prowadzonych zajęć było zorganizowanie spaceru historycznym szlakiem z przewodnikiem - Panem Stanisławem Czekalskim do Trójkąta Trzech Cesarzy - miejsca styku różnych kultur. Efektem warsztatów było zachęcenie mieszkańców do poznania i pielęgnowania historii regionu.
- „Centrum”: W spotkaniach uczestniczyli członkowie grupy samopomocowej i osoby z ich otoczenia oraz mieszkańcy śródmieścia. Uczestnicy spotkań poznali zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i fundacji. Zwieńczeniem cyklu zajęć była wizyta studyjna w Fundacji „Młodzież kropka pl” i rozmowa z jej założycielkami. Uczestnicy zajęć podnieśli swoją wiedzę na temat podmiotów ekonomii społecznej, a przede wszystkim motywację do własnego rozwoju.
Udział w warsztatach przyczynił się do wzrostu motywacji prospołecznej mieszkańców, poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz potencjału do podejmowania działań w miejscu zamieszkania.
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

20170901_163818-minipx.jpgDSC01686-minipx.jpg20171010_153155-minipx.jpg

 


 

Wyjście edukacyjno-integracyjne dla mieszkańców Milowic i Pogoni do Teatru Rozrywki w Chorzowie

Listopad w Klubach dla Mieszkańców Milowic  i Pogoni rozpoczął się pod znakiem kultury. W sobotę 4 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej obejrzeli spektakl teatralny „Producenci”. Chorzowski teatr od lat słynie z niebanalnych i niejednoznacznych przedstawień, w których wykorzystuje się  różne formy wyrazu artystycznego, a całości dopełnia znakomita gra aktorska. I tym razem uczestnicy PAL mieli okazję obejrzeć spektakl pełen absurdu i przerysowanej rzeczywistości, a jednocześnie niosący przesłanie, że najważniejsze w życiu są relacje międzyludzkie. Uczestnictwo w kulturze zbliża do siebie ludzi, a odkrywanie podobnych emocji umacnia łączące ich więzi.  Pracując ze społecznością lokalną budujemy poczucie wspólnoty i więzi z innymi, co jest niezbędnym warunkiem powodzenia działań animacyjnych. 16 listopada odbędzie się kolejne spotkanie, na którym podsumujemy podejmowane wspólne działania na rzecz dzielnicy „Pogoń” i „Milowice”. Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego: „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

teatr rozrywki-minipx.jpg

 


 

Wernisaż prac plastycznych uczestników warsztatów technik artystycznych i rękodzieła w ramach PAL

W dniu 23 października w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Gospodarczej 32 w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac wykonanych przez uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem animatora działań plastycznych Pani Katarzyny Zając w ramach Programów Aktywności Lokalnej  „Pogoń”, „Centrum”, „Wawel” i „Milowice”. Podczas zajęć wykorzystano różnorodność technik plastycznych m.in.: malarstwo na szkle i drewnie, decoupage, filcowanie, papieroplastykę. Udział w zajęciach pozwolił uczestnikom rozwinąć wrażliwość estetyczną, podnieść motywację do rozwoju osobistego i wiarę we własne możliwości. Kunszt wykonania, pomysłowość oraz niezwykła wyobraźnia uczestników zostały docenione przez licznie zgromadzonych gości. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Pan Wilhelm Zych Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca oraz Pan prof. Marek Barański Doradca Prezydenta Miasta Sosnowca, którzy gratulowali wszystkim twórcom oraz życzyli dalszych sukcesów w poszukiwaniu nowych środków wyrazu. W wystąpieniach podkreślano wagę wspólnych działań prowadzonych w ramach Programów Aktywności Lokalnej, zarówno w wymiarze jednostkowym jak i społecznym. Miłym akcentem  na zakończenie części oficjalnej było wręczenie dyplomów dla uczestników zajęć zgromadzonych na wystawie.
Serdecznie dziękujemy współorganizatorom wystawy – Pani Monice Kozłowskiej Kierownik Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z pracownikami za pomoc i zaangażowanie w jej przygotowanie. Wystawę będzie można oglądać  do 18 listopada. Serdecznie zapraszamy!
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

DSC01725-minipx.jpgDSC01739-minipx.jpg

DSC01755-minipx.jpgDSC01740-minipx.jpg

DSC01722-minipx.jpgDSC01724-minipx.jpg

 


 

Seniorzy na wieczorze z muzyki kameralnej w NOSPR w Katowicach

Wieczór 14-go października seniorzy z Klubu dla Mieszkańców „Pogoń” i „Milowice” działających w ramach Programów Aktywności Lokalnej spędzili w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach na koncercie muzyki kameralnej otwierającym cykl przeglądu twórczości muzyków rosyjskich: „Kolory Rosji”. Występ Kwartetu Śląskiego był niezwykle emocjonalny i zdecydowanie przeczył tradycyjnemu poglądowi, że muzyka poważna to muzyka nudna i mało ekspresyjna. Uczestnicy mieli okazję się przekonać, że klasyczne utwory są niesamowicie żywiołowe i niejednoznaczne. Trzeba też wspomnieć o zadziwiającej architekturze gmachu NOSPR-u, otwartych przestrzeniach oraz otoczeniu, które adaptując postindustrialny krajobraz dziś stanowi zwartą i wartą obejrzenia całość. Ten przykład doskonałego wykorzystania dziedzictwa post przemysłowego był też przyczynkiem do dyskusji na temat naszych lokalnych tradycji industrialnych i ich znaczenia w codziennym życiu  społeczności. Dla wielu uczestnictwo w koncercie muzyki poważnej było debiutem. Warto na zakończenie podkreślić, że wyjście do sali koncertowej było inicjatywąseniorów. Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

nospr-minipx.jpg20171014_173739-minipx.jpg


 

Wystawa prac plastycznych

W dniu 23 października 2017 roku o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu przy ulicy Gospodarczej 32 (pawilon) odbędzie się wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Milowice”, „Wawel” oraz „Centrum” i osoby z ich otoczenia pod kierunkiem Pani Katarzyny Zając animatorki działań plastycznych. Wystawa jest efektem wielomiesięcznej pracy uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła, podczas których wykonali „małe arcydzieła” różnymi technikami plastycznymi: decoupage, malowanie na szkle, prace z filcu czy papieru. Wystawę można oglądać do 18.11.2017 r. w godzinach pracy Biblioteki – serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.  


Plakat A4-1.jpg


Aktywne powitanie jesieni w Klubach dla Mieszkańców „Pogoń” i „Milowice”

Tej jesieni seniorzy z „Pogoni” i „Milowic” stanowiący otoczenie uczestników Programów Aktywności Lokalnej podjęli inicjatywę wspólnych spotkań i wyjazdów integracyjno-edukacyjnych. Pierwszym z nich był wyjazd do Pieskowej Skały, zwiedzanie renesansowego Zamku i wystaw tematycznych pt.: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej” i „Historia Pieskowej Skały”. Spacer  do „Maczugi Herkulesa” oraz malowniczym czarnym szlakiem wokół Zamku, gdzie znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych był okazją do rozmów na temat tradycji i pielęgnowania historii oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu. Kolejnym punktem wyjazdu był malowniczy kościół na wodzie pod wezwaniem św. Józefa w Ojcowie.  Na zakończenie - mimo jesiennego chłodu, ale za to w ciepłej atmosferze – seniorzy przygotowali grillowy poczęstunek. Spotkanie w dniu 29.09.2017 r. poświęcone było ofercie kulturalnej regionu. Seniorzy zaplanowali kolejny „jesienny przystanek” - koncert kameralny w NOSPR w Katowicach. Zaangażowanie i energia seniorów  pokazują, że „złota jesień życia” może być pełna kolorów, radości i aktywnego działania.

 

noooota-minipx.jpgnotka-minipx.jpgnotatka-minipx.jpg

 


 

 

Letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy, ale również nauki, o czym przekonały się dzieci stanowiące otoczenie uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Milowice”, „Pogoń”, „Centrum” i „Wawel” biorące udział w okresie od 20.07.2017 r. do 31.08.2017 r. w zajęciach integracyjno-edukacyjnych pn. ”Letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży” prowadzonych przez Fundację Młodzież.pl w Sosnowcu, ul. Sienkiewicza 6. W trakcie zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne, szkatułki na drobiazgi, łapacze snów, bransoletki oraz szyły zabawne maskotki ze skarpetek. Nie zabrakło zabaw ruchowych i rozgrywek przy grach planszowych. Największą radość sprawiała jednak wszystkim praca długopisami 3 D, dzięki którym można było wyczarować różowe okulary, żółty rower czy kolorowego motyla. W trakcie wizyty w pokoju zagadek Let Me Out dzieci dowiedziały się jak ważne jest współdziałanie, pomaganie sobie i  współpraca. Zwieńczeniem wakacyjnego projektu Fundacji była wystawa wykonanych podczas zajęć prac, którymi uczestnicy zajęć mogli się pochwalić przed bliskimi i przyjaciółmi. Dziękujemy pracownikom Fundacji Młodzież.pl za współpracę, a dzieciom życzymy udanego powrotu do szkoły.

 

DSCN0764-minipx.jpgDSCN0760-minipx.jpgDSCN0742-minipx.jpgDSCN0743-minipx.jpgDSCN0832-minipx.jpgDSCN0751-minipx.jpgDSCN0767-minipx.jpg20170828_095648-minipx.jpg


 

Wyjazd integracyjno-edukacyjny do Zajezdni Tramwajowej w Będzinie

W środę 09.08.2017 r. najmłodsi uczestnicy Klubów dla Mieszkańców „Pogoń” i „Milowice” odbyli praktyczną lekcję w Zajezdni Tramwajowej w Będzinie. Dzieci miały możliwość zwiedzić Zajezdnię poznając tajniki pracy motorniczych, mechaników i instruktorów, a także zobaczyć wyposażenie tramwaju. Największą atrakcją był przejazd tramwajem przez myjkę, możliwość obejrzenia pojazdu z perspektywy mechanika, a także obejrzenie miejsca, gdzie zasiada motorniczy. Natomiast niewątpliwe najbardziej zapamiętanym, związanym z tramwajami słowem przez dzieci był  pantograf. Szczęśliwe, wzbogacone o nowe informacje i wiele prezentów dzieci bezpiecznie wróciły do Sosnowca…. tramwajem.

Wyjazd odbył się w związku z realizacją Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń” i „Milowice” w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

zaj-minipx.jpgtramwaj-minipx.jpgzaj1-minipx.jpg


 

Media o Klubie dla Mieszkańców „Pogoń”

 

„Dzień Sąsiada” – Festyn integracyjny, zorganizowany 29 maja 2017 r. przy ul. Lwowskiej w Sosnowcu przy aktywnym udziale i pełnym zaangażowaniu członków oraz pracowników Klubu dla Mieszkańców „Pogoń”, w ramach projektu „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, znalazł w mediach  pozytywny oddźwięk. Bardzo cieszymy się, że szersze grono mieszkańców ma możliwość zapoznać się z działalnością Klubu dla Mieszkańców oraz poznać jego aktywnych uczestników. W ubiegłym roku w gazecie i na portalach internetowych opisano działania podejmowane przez Klub na rzecz dzieci i młodzieży zamieszkujących dzielnicę „Pogoń”. W tym roku prym wiodą długo i prężnie działający seniorzy, którzy nie tyko miło spędzają czas w gronie sąsiedzkim, ale także zdobywają wiedzę i wykorzystują ją podejmując wiele inicjatyw obywatelskich dla dobra Mieszkańców swojej dzielnicy. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu gratuluje seniorom i liczy na dalszą pomyślną współpracę z mieszkańcami.

 

http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/sosnowiec-dzien-sasiada-na-pogoni-zdjecia,4133328,artgal,t,id,tm.html


http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/sosnowiec/a/sosnowiec-dzien-sasiada-na-pogoni-zdjecia,12127220/

 


 

Festyn integracyjny "Dzień Sąsiada"

 

29 maja 2017 r. na placu przy ul. Lwowskiej w Sosnowcu odbył się Festyn Integracyjny „Dzień Sąsiada” w związku z realizacją przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inicjatywa zrodziła  w związku z obchodami „Europejskiego Dnia Sąsiada”, który wpisuje się w misję Programu Aktywności Lokalnej dzielnicy „Pogoń”.  Wydarzenie  przygotowane zostało w ramach działalności Klubu dla Mieszkańców „Pogoń” przez pracowników i uczestników Klubu z pomocą pracowników socjalnych, wolontariuszy,  lokalnych partnerów Programu Aktywności Lokalnej (MOSiR, SCOP, Szkoła Podstawowa Nr 1, Przedszkole Miejskie  Nr 22, Centrum Wolontariatu, Miejska Biblioteka Publiczna Filia Nr 17 i 8, Komisariat Policji Nr II, Grupa Ratownicza II LO im. E. Plater i wielu innych) oraz stałych sponsorów (Spółdzielnia Mleczarska JOGSER, Cukiernia „Maciuś” i Euro Pogoń Market).

Festyn jak co roku przyjął formę sąsiedzkiego pikniku, podczas którego mieszkańcy mieli okazję do wspólnej integracji w formie biesiadowania. Podczas imprezy nie zabrakło występów artystycznych osób i grup związanych z dzielnicą „Pogoń”, konkursów z nagrodami, wspólnego poczęstunku i atrakcji w postaci stanowisk tematycznych (stanowisko biblioteczne, stanowisko policyjne z możliwością próby odcisków palców i obejrzeniem od środka radiowozu, plastyczne, grupy ratowniczej informującej jak udzielać pierwszej pomocy, modelowania balonów, malowania twarzy, wystawa prac artystycznych uczestników warsztatów artystycznych w Klubie dla Mieszkańców i wiele innych). Wielką niespodzianką w tym roku było sąsiedzkie przeciąganie liny, wspólne grillowanie i malowanie na foli kolorowej dzielnicy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie: partnerom, sponsorom i przede wszystkim mieszkańcom za włącznie się w zorganizowanie „Dnia Sąsiada”.

 

gfx/files/3ba50b2b49d5a10a6880e4affdc1064e-minipx.jpggfx/files/046749c78d312c385296aea3296db3f3-minipx.jpggfx/files/cfd316e5f5edccf01a35880b219f26e3-minipx.jpggfx/files/83da2bb31fee897246040275e58952ec-minipx.jpggfx/files/f561f2d524e1791a70747606af40e87b-minipx.jpggfx/files/f5bf13f28f9c70bf189298edf8093d3f-minipx.jpggfx/files/3ef7213e6d2afe4966881527ce14c67a-minipx.jpggfx/files/3802a972e2a090a48ee20f93d50167bc-minipx.jpggfx/files/5ff613cdc44098aff36b8c7e29cd2b70-minipx.jpggfx/files/b3078c39f71954ed1d5f9fd027a28185-minipx.jpggfx/files/3e1214f34ea57bb1a97faf1b4f063952-minipx.jpggfx/files/e6604e6f2ed63a73b4ba6989f2fc235f-minipx.jpg


Plenerowy czerwiec

Miesiąc czerwiec w „Klubie dla Mieszkańców” obfitował w zajęcia plenerowe, które seniorzy rozpoczęli od integracyjnego grilla , korzystając z zaproszenia podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Senior Vigor” mieszczącego się w Sosnowcu przy ul. Żeromskiego. Ponadto z inicjatywy seniorów odbyły się dwa wyjazdy integracyjno-edukacyjne do okolicznych miast. Pierwszy- do Katowic- miał miejsce 08.06.2017r. Seniorki zwiedziły dawno nie widziane miejsca, m.in. odnowiony rynek katowicki, tzw. „Oko miasta”, czyli Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka oraz Dworzec PKP. Dla starszych uczestników, którzy rzadko odwiedzają okoliczne duże miasta wyjazd był atrakcją i refleksją do wspomnień. Seniorki były pod wrażeniem rozwoju miasta i dokonanych tam pod względem architektonicznym zmian.  Natomiast z inicjatywy Sosnowieckiej Grupy Nordic Walking zorganizowany został drugi wyjazd- do Dąbrowy Górniczej, gdzie mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy „Pogoń” spędzili czas na terenach rekreacyjnych miasta, tzn. Pogorii III oraz Parku „Zielona”. Przewodnikiem podczas wyjazdu była uczestniczka Klubu- Pani Małgosia-, która oprowadzała wyjazdowiczów wspominając swoje dzieciństwo i informując o zmianach jakie nastąpiły na tych terenach na przestrzeni lat. Na terenie Pogorii III Grupa NW wyruszyła na marsz okrążając jeziorko, natomiast pozostali uczestnicy odpoczywali na plaży. Na zakończenie wyjazdu uczestnicy zorganizowali grilla pod altaną. Gościnnie w wyjeździe wziął udział Radny Rady Miasta Sosnowiec- Pan Adam Wolski, który miał możliwość bliżej poznać mieszkańców i poznać działania podejmowane przez Program Aktywności Lokalnej dzielnicy „Pogoń”.

zdjęcie 2 (1)-minipx.jpgzdjęcie 3-minipx.jpgzdjęcie 4-minipx.jpgzdjęcie 2 (2)-minipx.jpg


Wyjazd edukacyjno-integracyjny do Skansenu w Chorzowie

W dniu 26 czerwca 2017r. uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej dzielnic „Pogoń” i „Milowice” wraz z rodzinami i osobami ze swojego otoczenia wzięli udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym do Parku Etnograficznego w Chorzowie. Jest to szczególne miejsce, gdzie można zapoznać się z historią śląskiej wsi, zobaczyć jak  dawniej wyglądało życie i praca na roli. Najmłodszych uczestników wyjazdu najbardziej zainteresował pokaz podkuwania konia. Starsi z rozrzewnieniem wspominali domy rodzinne, które często przypominały te prezentowane w skansenie. Prostota, a jednocześnie solidność i stabilność życia śląskich społeczności wiejskich dawały oparcie wszystkim członkom wspólnoty. To dotknięcie  historii  jest też inspiracją dla pracujących z lokalnymi społecznościami i dla liderów tych społeczności, aby prowadzić i tworzyć takie działania, które dają poczucie bezpieczeństwa a jednocześnie dają impuls do rozwoju i pracy dla wspólnotowego dobra. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczoną kiełbasą, a po nim gry i zabawy dla dzieci. Wyjazd zorganizowany został w związku z realizacją projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

20170626_105122-minipx.jpg20170626_114029-minipx.jpg20170626_121830-minipx.jpg


Wyjazd edukacyjno - integracyjny do Kopalni Guido w Zabrzu

W dniach 28 – 29 kwietnia 2017 r. uczestnicy sosnowieckich Programów Aktywności Lokalnej i osoby z ich otoczenia wzięli udział w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym do Kopalni Guido w Zabrzu. Zwiedzający obejrzeli wystawę maszyn górniczych, mieli możliwość przekonać się jak wygląda dzień pracy górnika i w jaki sposób wydobywa się węgiel. Największą atrakcją był przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Inicjatywa ta miała na celu wyrównanie dostępu do oferty kulturalnej oraz motywowanie uczestników do aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania własnych zainteresowań. Celem wyjazdu było również kultywowanie tradycji górniczej tak mocno obecnej w życiu mieszkańców Sosnowca.
Wyjazd odbył się w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.


Guido Pogoń (1)-minipx.jpgGuido Pogoń (2)-minipx.jpg


Jare Święto


W dniu 21.03.2017 r. w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu przy ul. Żeromskiego 4B odbyło się spotkanie integracyjne „Jare Święto”. Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej dzielnicy „Pogoń” wraz z osobami z otoczenia -seniorami i dziećmi - wspólnie świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. W programie spotkania znalazło się śpiewanie przy akompaniamencie gitary, wspólne grillowanie oraz przemarsz uczestników z Marzanną przez Park Żeromskiego i jej rytualne utopienie. Zima została bezpowrotnie pożegnana. Celem spotkania była integracja uczestników „Klubu dla Mieszkańców”, „pogońskiej” społeczności lokalnej oraz seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Spotkanie przerosło oczekiwania organizatorów: pogoda dopisała, uczestnicy zgromadzili się tłumnie, a humory dopisywały. „Jare święto” stało się tradycją PAL „Pogoń”.  Przypominamy, że w „Klubie dla Mieszkańców” odbywają się bezpłatne zajęcia integracyjne i edukacyjne ze specjalistami, spotkania z mieszkańcami, i wiele innych atrakcji. Serdecznie zapraszamy, dołącz do nas!

20170321_144409-minipx.jpg20170321_151515-minipx.jpg


Wydarzenia integracyjne seniorów

Miesiąc luty w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” rozpoczął się Zabawą Karnawałową zorganizowaną dla seniorów w dniu 02.02.2017 r. w sosnowieckiej „Muzie”. 23 lutego uczestnicy PAL tradycyjnie obchodzili Tłusty Czwartek. Tego dnia nie tylko degustowali pączki, ale poznali również  związane z nim tradycje, które przedstawiła Pani Bujak Beata – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii Nr 8 w Sosnowcu.  Na zakończenie karnawału seniorzy przejęli inicjatywę i przygotowali klubową uroczystość – spotkanie integracyjne. „Ostatki” były okazją do wspólnych rozmów i wspomnień przy „smakołykach” przygotowanych przez seniorów. Miesiąc marzec w Klubie zapowiada się równie interesująco. Planowane są zajęcia edukacyjne ze specjalistami  - animatorem działań plastycznych, trenerem zdrowia oraz dietetykiem. W dniu 21.03.2017 r. w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu, ul. Żeromskiego 4 b odbędzie się impreza integracyjna „Jare święto” z okazji przywitania wiosny. Serdecznie zapraszamy  Mieszkańców „Pogoni” do aktywnego udziału w Klubie.

20170223_121704-minipx.jpg20170228_144605-minipx.jpg

20170228_143750-minipx.jpg20170301_100505-minipx.jpg


 

Karnawał w Programie Aktywności Lokalnej w Sosnowcu


Tegoroczny karnawał w ramach Programów Aktywności Lokalnej był  kolorowy i pełen radości.  W ostatnim tygodniu stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla dzieci z otoczenia uczestników PAL „Pogoń”, „Wawel” i „Milowice”. Przygotowano dla nich wiele atrakcji: konkursy, między innymi na najpiękniejsze przebranie karnawałowe, słodki poczęstunek, kącik malowania buzi oraz upominki. 2 lutego 2017 r. w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza Art Cafe w Sosnowcu odbyła się zabawa karnawałowa z muzyką na żywo dla seniorów, którzy po raz kolejny pokazali, że nie brak im optymizmu, radości i pogody ducha. W trakcie zabawy wybrano Króla i Królową, którzy we wspólnym tańcu zademonstrowali swój kunszt taneczny. Mamy nadzieję, że zabawa karnawałowa stanie się tradycją Programów Aktywności Lokalnej, które realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

 

DSC04329-minipx.jpgP2020295-minipx.jpgDSC04306-minipx.jpgDSC04312-minipx.jpg

 


 

 

Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Straży Miejskiej

W czwartek 12 stycznia 2017 roku mieszkańcy dzielnicy „Pogoń” mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami Straży Miejskiej o bezpieczeństwie i porządku publicznym w swojej dzielnicy. Podczas spotkania omówiony został zakres działania strażników oraz procedura zgłaszania zagrożeń i problemów przez mieszkańców. Ważną kwestią był temat dotyczący smogu - nie tylko ze względu na intensywność problemu, ale także na zmiany w procedurze postępowania. Organizowanie tego typu spotkań rozwija postawy obywatelskie, a także wyrównuje dostęp do informacji. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń sąsiedzkich na temat bezpieczeństwa i problemów występujących w miejscu ich zamieszkania.

miejska-minipx.jpg


Gimnastyka w Klubie

W poniedziałek 9 stycznia 2016 roku w Klubie dla Mieszkańców zawiązała się grupa ćwiczeniowa mieszkanek „Pogoni”. Jeszcze w starym roku Panie postanowiły regularnie ćwiczyć w Klubie, wobec czego zebrały grupę, ustaliły terminy i co drugi poniedziałek zamieniają główną salę Klubową w salę gimnastyczną. Panie wspólnie motywują się do regularnych ćwiczeń, podejmowania wysiłku i dbania o zdrowie. Ponadto część aktywnych seniorek uczęszcza na spotkania Grupy Nordic Walking, która niezmiennie przez cały rok, niezależnie od pogody, maszeruje w każdy wtorek. Zajęcia odbywają się w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” w związku z realizacją projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

too-minipx.jpgto-minipx.jpgtooo-minipx.jpg

 


Świąteczny czas w Klubie dla Mieszkańców

Z końcem grudnia 2016 r. w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” odbyły się cztery spotkania opłatkowe: dla uczestników grup samopomocowych i osób z ich otoczenia. Spotkania rozpoczęły się 19.12.2016r. od uroczystej wigilii przygotowanej samodzielnie przez seniorów, którzy mieli okazję złożyć sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, podsumować spotkania w Klubie w 2016 roku, wspólnie zaśpiewać znane kolędy i przede wszystkim zakosztować własnoręcznie przygotowanych potraw wigilijnych. Tego samego dnia odbyło się także spotkanie opłatkowe dla dzieci i młodzieży oraz ich najbliższych. Dzieci uczęszczające do Klubu dla Mieszkańców przygotowały dla swoich rodzin przedstawienie jasełkowe, by później móc wspólnie usiąść z najbliższymi do wspólnej wigilii i móc radośnie spędzić z nimi czas. Kolejnego dnia do Klubu zawitali mieszkańcy oraz uczestnicy grup samopomocowych, by w gronie sąsiedzkim móc spędzić miło czas składając sobie życzenia bożonarodzeniowe oraz noworoczne. Tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkania w osiedlowym Klubie w roku 2016. Pragniemy wszystkim złożyć życzenia świąteczne: szczęścia, zdrowia oraz radości w gronie najbliższych  podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz mnóstwa sukcesów w Nowym Roku 2017!

 

20161219_120221-minipx.jpgwigilia seniorzy-minipx.jpg20161219_162328-minipx.jpg

 


Mikołajki

W dniu 05.12.2016 r. w Klubie dla Mieszkańców zorganizowane zostały „Mikołajki” dla otoczenia uczestników Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń”  realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponad trzydzieścioro dzieci i młodzieży miało możliwość spotkania z wysłannikiem św. Mikołaja i otrzymania upominków. Spotkaniu towarzyszyły gry i zabawy integracyjne, m.in.: wykonywanie kartek świątecznych  oraz konkurs sprawdzający wiedzą dotyczącą legend o św. Mikołaju. Celem spotkania była integracja uczestników oraz  kultywowanie tradycji.

 

mikołaj-minipx.jpgmiko2-minipx.jpg

miko1-minipx.jpgmikołaj2-minipx.jpg

 


 

Aktywni bezrobotni!


W ramach Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” utworzona została druga grupa samopomocowa dla osób bezrobotnych w związku z realizacją projektu pozakonkursowego: „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W listopadzie uczestnicy zintegrowali się, a także zdobyli nowe umiejętności poprzez udział w warsztatach z zakresu zarządzania sobą w czasie, spotkaniu z trenerem budżetu i doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. Uczestnicy chętnie przychodzą na spotkania i aktywnie biorą w nich udział. Większość zajęć ma charakter warsztatowy, by zdobyte przez bezrobotnych informacje miały wymiar praktyczny.
Celem Programu jest aktywizacja społeczna uczestników, podniesienie ich samooceny i motywacji do samorozwoju. Aktywizacja zawodowa realizowana jest przy pomocy instrumentów aktywnej integracji, w tym indywidualnego poradnictwa specjalisty ds. reintegracji zawodowej, udziału w treningu kompetencji społecznych i usłudze edukacyjno-społecznej. Dzięki otrzymanemu wsparciu uczestnicy mają szansę powrotu na rynek pracy. Uczestnictwo w działaniach o charakterze środowiskowym zwiększa integrację uczestników ze środowiskiem lokalnym i ich aktywność w rozwiązywaniu problemów występujących w miejscu zamieszkania.

 

20161129_100958-minipx.jpg


Zakończenie cyklu edukacji zdrowotnej

Przez okres kilku ostatnich miesięcy mieszkańcy dzielnicy „Pogoń” mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć edukacyjnych oraz porad indywidualnych w ramach tematyki prozdrowotnej. Trener zdrowia Pan Maciej Kaliś przygotował wykłady o zdrowiu, ale przede wszystkim zmotywował mieszkańców do uprawiania sportu dostosowanego do ich możliwości. Cykl zajęć prowadziła także dietetyk Pani Estera Durbacz, która starała się wyedukować mieszkańców w zakresie zdrowego żywienia. U stałych uczestników Pani Estera prowadziła cyklicznie pomiary masy ciała, tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Cykl zajęć edukacyjnych miał na celu rozwijać postawy prozdrowotne mieszkańców, motywować do zmiany nawyków spędzania czasu wolnego oraz odżywiania. Mieszkańcy chętnie brali udział w zajęciach i podjęli trud dbania o kondycję zdrowotną.

20161128_120516-minipx.jpg

 


 

Spotkania „Andrzejkowe”

W dniu 28.11.2016 r. w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” zorganizowano integracyjne spotkanie „Andrzejkowe”  dla  dzieci i młodzieży z otoczenia uczestników grupy samopomocowej dla osób bezrobotnych. Przygotowano dla nich zabawy  sportowe i plastyczne oraz tradycyjne wróżby. Magiczny nastrój utrzymywał się w Klubie do 30.11.2016 r. Seniorzy przejęli inicjatywę i zorganizowali swoje „Andrzejki”. Przygotowali program artystyczny, zabawy oraz wróżby. Zadbali również o poczęstunek,  przynosząc własne wypieki i przekąski.

Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc w zorganizowaniu spotkań „Andrzejkowych”:
- Właścicielom i pracownikom Sklepu EURO POGOŃ MARKET
- Właścicielom cukierni „Maciuś”
- Dyrektorowi „JOGSER”


20161130_160122-minipx.jpg20161128_160423-minipx.jpg


Wystawa prac plastycznych


W dniu 24 października 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu przy ulicy Piłsudskiego 27 odbyła się wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Milowice”, „Wawel” oraz „Centrum” i osoby z ich otoczenia pod kierunkiem Pani Katarzyny Zając animatorki działań plastycznych. Wystawa jest efektem wielomiesięcznej pracy uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła, podczas których wykonali „małe arcydzieła’ różnymi technikami plastycznymi: decoupage, malowanie na szkle, prace z filcu czy papieru. Udział w zajęciach pozwolił nabyć nowe umiejętności, podnieść poczucie wartości a także rozwijać zainteresowania. Wystawę można oglądać do 18.11.2016 r. w godzinach pracy Biblioteki – serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

DSC00995-minipx.jpgDSC00998-minipx.jpgDSC00979-minipx.jpgDSC04019-minipx.jpg

 

 


 

 

Europejski Dzień Seniora


We wtorek 18 października 2016 roku Klub dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” wraz z Miejską Biblioteką Publiczną Filią nr 8 w Sosnowcu zorganizował dla seniorów spotkanie integracyjne w związku z obchodami Europejskiego Dnia Seniora. Uroczystość rozpoczął występ uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Sosnowcu, następnie odbyła się prelekcja na temat wizerunku seniora przedstawianego w literaturze oraz mediach.  Zwieńczeniem spotkania był wspólny poczęstunek oraz rozmowa na temat trudności seniorów, możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego i angażowania się w życie społeczne. Celem wydarzenia było wspólne uczczenie święta, a także ukazanie seniorom ich ważnej roli w społeczeństwie.
Spotkanie odbyło się w związku z realizacją Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


20161018_102450-minipx.jpg20161018_100239-minipx.jpg

 


Historia Górnego Śląska w pigułce

W dniu 20 października 2016 roku odbył się wyjazd edukacyjno-integracyjny do świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich, w którym udział wzięli uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń” i „Milowice” oraz osoby z ich otoczenia. Muzeum oferuje dostęp do dziedzictwa dotyczącego historii Powstań Śląskich oraz miasta Świętochłowice. Sposób prezentowania wiedzy historycznej był dla uczestników atrakcyjny i przystępny: obejrzeli projekcję filmową, zobaczyli inscenizację XX wiecznych pomieszczeń, zwiedzali obiekt indywidualnie z użyciem przewodnika multimedialnego. Celem wyjazdu było wyrównanie dostępu do oferty kulturalnej oraz motywowanie uczestników do rozwijania własnych zainteresowań i aktywnego spędzania czasu wolnego.

20161020_121341-minipx.jpg

 



 

Obywatelski obowiązek pogońskich mieszkańców

W czwartek 6 października 2016 roku mieszkańcy dzielnicy „Pogoń” mieli możliwość zapoznania się z procesem decyzyjnym, jakim jest Budżet Obywatelski Miasta Sosnowiec. Uczestnicy spotkania od pracowników Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta uzyskali informacje na temat zasad zgłaszania projektów, głosowania, a także poznali aktualną listę zweryfikowanych projektów. Klubowicze mogli poznać wszystkie etapy Budżetu Partycypacyjnego.  Organizowanie spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta rozwija postawy obywatelskie, a także wyrównuje dostęp do rzetelnych informacji. Spotkanie umożliwiło także wymianę doświadczeń sąsiedzkich na temat ich miejsca zamieszkania, co zaobfitowało wieloma ciekawymi pomysłami.

20161006_103734-minipx.jpg

 


 

 

Sosnowieckie Dni Seniora – integracja międzypokoleniowa

W dniach 1 i 2 października 2016 r. uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej „Wawel”, „Milowice” „Pogoń” i osoby z ich otoczenia brali udział w Sosnowieckich Dniach Seniora.
Spotkanie rozpoczęło się od barwnego przemarszu w kapeluszach spod Urzędu Miejskiego do Parku Sieleckiego. Uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej podczas zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła  samodzielnie wykonali kapelusze na tą okazję. W programie były  występy artystyczne, pokazy walk, zumba, turnieje szachowe i boulle. Przy stoiskach tematycznych można było  zasięgnąć informacji na temat profilaktyki zdrowia, turnusów rehabilitacyjnych oraz poznać ofertę edukacyjną skierowaną do seniorów.  Międzypokoleniowe spotkanie miało na celu przede wszystkim wspólną zabawę, bycie razem i wskazanie innym, że seniorzy mogą prowadzić aktywne życie i realizować swoje marzenia.
W organizację Sosnowieckich Dni Seniora aktywnie włączył się również Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który podczas dwudniowej imprezy pomagał w przygotowaniach i zapewnił  wiele atrakcji. Wolontariusze kolejny raz udowodnili, że pomaganie ma sens, a uśmiech i życzliwość to najlepsza „zapłata”.

 

marsz kolorowych kapeluszy-minipx.jpgSAM_0032-minipx.jpgSAM_0020-minipx.jpg

SAM_0011-minipx.jpgann-minipx.jpgSAM_0043-minipx.jpg


Kulturalna sobota w Gliwicach

 

W dniu 17 października 2016 roku uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” mieli okazję wziąć udział w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym do Gliwic. Program zwiedzania miasta został zaplanowany przez inicjatorów wyjazdu - seniorów uczęszczających do Klubu dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń”. Punktem docelowym wyjazdu były gliwickie muzea - w szczególności Radiostacja Gliwice, Oddział Odlewnictwa Artystycznego oraz Palmiarnia. Mieszkańcy Sosnowca poznali ofertę kulturalną śląskiego miasta, zobaczyli eksponaty muzealne, poznali historię z nimi związaną oraz miło spędzili czas w palmiarni poznając gatunki rzadziej spotykanych roślin i zwierząt. Celem wyjazdu było zachęcenie mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań, poznanie historii Górnego Śląska oraz integracja uczestników

 

20160917_115609-minipx.jpg  20160917_130255-minipx.jpg  20160917_112130-minipx.jpg  20160917_101933-minipx.jpg  20160917_104433-minipx.jpg


 


Zakończenie zajęć „Survival” w Klubie dla Mieszkańców


Zajęcia integracyjno-edukacyjne „Survival” dla dzieci i młodzieży w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” dobiegły końca. Ostatni tydzień dostarczył uczestnikom wiele radości. Mali sosnowiczanie poznali w praktyce, co to survival podczas marszu na „Stawiki”, rozkładania namiotu, budowania szałasu,  rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa. Trzeba przyznać, że uczestnicy świetnie sobie poradzili z tymi niecodziennymi zadaniami. Dzieci musiały dobrze zapoznać się z terenem Stawików, by w kolejnym dniu z Panią Katarzyną Zając- animatorką działań plastycznych stworzyć makietę. Ich kreatywność zaskoczyła nawet opiekunów! Tydzień zakończono wyjazdem do Tychów- Paprocan. Nad jeziorem każdy znalazł coś dla siebie: były pirackie zabawy na statku i nowoczesnym placu zabaw, pluskanie na terenie wodnego placu zabaw oraz spacery na molo. Mistrzami przetrwania została drużyna „Czarnych Orłów”. Wszyscy otrzymali militarne upominki.  Po przyjeździe do Sosnowca uczciliśmy zwycięstwo, a także wicemistrzostwo „Niebieskich Orłów” w…. basenie MOSiR. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu pragnie złożyć serdeczne podziękowania partnerom, bez pomocy których zajęcia nie byłyby tak atrakcyjne:

Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu
Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu
Sklepowi Militarnemu „Protarget”
Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sosnowcu
Sklepowi Euro Pogoń Market
Zakładowi Mleczarskiemu JOGSER

 


jjkkkkk-minipx.jpg20160817_123930-minipx.jpgjhggggg-minipx.jpg

20160818_121553-minipx.jpgjkbdcvfdjkws-minipx.jpg20160818_135954-minipx.jpg


 

„Survival” w Klubie dla Mieszkańców

Pierwsze pięć dni  intensywnych zajęć integracyjno-edukacyjnych „Survival” dla dzieci i młodzieży w Klubie dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń” dobiegło końca. Cała piętnastka ,,przetrwała” tydzień, w którym odbywały się zajęcia: dotyczące zasad bezpieczeństwa przeprowadzone przez asp. Sylwię Łabaj-Wojtal na Komisariacie Policji nr 1 w Sosnowcu, dotyczące zasad pierwszej pomocy przeprowadzone przez prezesa zarządu WOPR- Pana Sławomira Dębskiego, z zakresu dietetyki, sportowe (m. in. miejska gra strategiczna- Chorągiewki, wyjście na ściankę wspinaczkową). Uczestnicy podzieleni na dwie drużyny walczą o tytuł Mistrzów Przetrwania, stąd cały tydzień intensywnych warsztatów i treningów przygotowujących ich do wtorkowego survivalu. Czy poradzą sobie i przetrwają? Zajęcia w Klubie są bezpłatne, a dzieci biorące w nich udział to mieszkańcy dzielnicy „Pogoń.’

 

4 obrazek-minipx.jpg5 obrazek-minipx.jpg1 obrazek-minipx.jpg

 


W Ogrodzie Polisensorycznym

 

W poniedziałek 25 lipca 2016r. roku grupa dzieci  i młodzieży z Klubu dla Mieszkańców „Pogoń” udała się wraz z opiekunami do ogrodu polisensorycznego usytuowanego w sosnowieckim parku harcerskim. Wielkość i wyposażenie ogrodu sprzyja różnorodnym zabawom i każde z dzieci znalazło swoje ulubione sprzęty. Młodzież huśtała się na huśtawkach, wspinała się na siatce linowej i skakała na trampolinach. Takie miejsca służą integracji, dzieci wspólnie spędzają czas i bawią się bez względu na wiek czy niepełnosprawność. Uczestnicy zarówno mali jak i nieco więksi wrócili zadowoleni i zmęczeni. Wspólny spacer i zabawa sprzyjały dobremu samopoczuciu oraz zacieśniły więzy pomiędzy uczestnikami.

 

ogród4-minipx.jpg ogród1-minipx.jpg

ogród2-minipx.jpg ogród3-minipx.jpg

 


Nowoczesna  i przystępna lekcja historii dla każdego

 

Lipcowa wizyta w Katowicach wywołała w uczestnikach Klubu dla Mieszkańców chęć zwiedzania i poznawania historii własnego regionu. Seniorzy w dniu 19.07.2016r. zainicjowali wyjazd edukacyjno-integracyjny do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Już podczas poprzedniego wyjazdu architektura Muzeum wzbudziła uznanie wśród uczestników, a tym razem grupa miała możliwość dokładnego przyjrzenia się obiektom muzealnym z każdej strony - od zewnątrz i wewnątrz, a także obcowania ze sztuką i poznaniem historii Śląska i Zagłębia. Zwiedzanie rozpoczęto od wjazdu na szczyt wieży widokowej. Panorama oraz widok z góry szklanych budynków muzealnych zrobiły wrażenie na każdym, nawet na najmłodszych uczestnikach. Przez kilka godzin indywidualnie oraz w mniejszych grupkach uczestnicy wyjazdu zwiedzali nowoczesne wnętrza muzealne. Grupa mieszkańców zwiedziła: galerię plastyki nieprofesjonalnej, sztuki polskiej z lat 1800-1945 oraz po 1945 roku. Największe wrażenie na dorosłych uczestnikach zrobiło piętro Muzeum z galeriami obrazów i rzeźb, natomiast podziemne sale wystawowe wywarły duże wrażenie na  starszych uczestnikach, gdyż przywołały wspomnienia dawnych lat PRL, lat ich młodości. Dla najmłodszych uczestników wyjazdu  był to muzealny raj. Nowoczesne, także interaktywne przedstawienie galerii śląskiej sztuki sakralnej, ukazanie Górnego Śląska na przestrzeni dziejów, laboratorium przestrzeni muzealnych oraz wystawy czasowe były atrakcyjne dla każdego. Na zakończenie zachwycił  warsztat elektryków, który wzbudził podziw nie tylko u małych chłopców. Trzeba przyznać, iż muzeum reprezentuje światowy poziom.

 

 

muz1-minipx.jpg muz3-minipx.jpg

muz4-minipx.jpg muz5-minipx.jpg

muz6-minipx.jpg muz2-minipx.jpg

 

 


Zwarci i gotowi


Wakacje rozpoczęliśmy atrakcyjnie, bowiem 05.07.2016r. wraz z członkami grupy samopomocowej oraz Palowiczami udaliśmy się do jednego z sosnowieckich escape roomów- BeFree45.Uczestnicy mieli okazję nie tylko się zintegrować ale także nauczyć się współpracy i zdobyć nowe doświadczenia przydatne w życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym. Wiele osób nie jest świadomym czym są gry tego typu. Zasady są proste, celem jest wydostanie się z pokoju w ciągu 45 minut. Zrobić to można jedynie współpracując i rozwiązując zagadki, aby zdobyć potrzebne do wyjścia kody i w końcu upragnione klucze do drzwi. Gracze bawili się wspaniale bez względu na rezultat końcowy, czyli fakt czy wydostali się z pokoju sami czy zostali wypuszczeni pozostając z nierozwiązanymi zagadkami. Taka forma spędzania czasu wolnego jest z pewnością doskonałym sposobem dla organizowania spotkań całych rodzin, a także grup znajomych. 

 

 

escape1-minipx.jpg escape2-minipx.jpg

 

 

 

 

 


Aktywni na kijkach

 

Od kwietnia br. w ramach działań Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” funkcjonuje Grupa Nordic Walking, której założycielką jest jedna z uczestniczek Klubu dla Mieszkańców. Aktywni mieszkańcy dzielnicy „Pogoń” często spotykają się w różnym składzie, gdyż uczestnictwo jest niezobowiązujące.  Średniozaawansowana grupa ma zbiórki w nowych miejscach: w parku przy ul. Żeromskiego oraz w rejonie terenów rekreacyjnych „Stawiki”, gdzie może wytyczać sobie dalsze trasy. Początkowo udział we wspólnych zajęciach brali głównie seniorzy, natomiast z czasem dołączali nowi, młodsi członkowie. Uczestnictwo w grupie to zyskanie nowych znajomych, udział we wspólnej aktywności fizycznej, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a także sport pod okiem instruktor Beaty Ślęczki, dzięki której uczestnicy chodzą w sposób prawidłowy i zdrowy dla organizmu, unikając kontuzji. Od września grupa rozpocznie nowy cykl spotkań, które będą się odbywać raz w tygodniu. Jeżeli do grona uczestników dołączą nowi członkowie, to grupa podzieli się na początkującą i zaawansowaną. Serdecznie zapraszamy do wspólnej aktywności fizycznej! Klub dla Mieszkańców, ul. Lwowska 9B/4. Numer telefonu: 720-865-450, e-mail: grupa.nordicwalking@wp.pl 

 

kijki1-minipx.jpg kijki2-minipx.jpg

kijki3-minipx.jpg kijki4-minipx.jpg

kijki5-minipx.jpg

 

 

 

 

 


Wakacyjne spotkania z dziećmi i młodzieżą w Klubie dla Mieszkańców „Pogoń”


Dzieci zakończyły rok szkolny, wobec czego mają więcej czasu wolnego, a także energii i kreatywności. Wszystkie te czynniki wzięli pod uwagę pracownicy Klubu dla Mieszkańców dzielnicy „Pogoń”. W Klubie kilka razy w tygodniu odbywają się zajęcia dla mieszkających w dzielnicy dzieci. Tematyka jest różna  i często nawiązuje do pogody, która również tego lata nie jest stabilna. Do tej pory grupa młodzieży grała w siatkówkę, skakała na skakance i w gumę,  wzięła udział w zajęciach edukacyjnych z tematyki inteligencji emocjonalnej, rozwijała zdolności plastyczne oraz poszerzała horyzonty grając w gry edukacyjne, ale na tym nie koniec. Szczęśliwe dziecko, szczęśliwy rodzic, szczęśliwy sąsiad. Zapraszamy młodzież do zapisów na sierpniowy cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych „Survival”. Zapisy dokonywane będą u pracownika socjalnego do spraw animacji lokalnej Pauliny Wojciechowskiej osobiście w Klubie dla Mieszkańców „Pogoń” ul. Lwowska 9b/4 lub telefonicznie pod nr telefonu: 720 865 450 do dnia 04.08.2016r. Serdecznie zapraszamy!

 

 

dzieci1-minipx.jpg dzieci2-minipx.jpg

dzieci3-minipx.jpg dzieci5-minipx.jpg

dzieci4-minipx.jpg dzieci6-minipx.jpg

 

 


Smacznie, zdrowo, kolorowo

 

W tym roku w Klubie dla Mieszkańców „Pogoń” odbył się cykl zajęć edukacyjnych z zakresu zdrowego żywienia, które prowadziła Pani Dietetyk. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się pracy dietetyka, poznać jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, nauczyć się wykorzystywać sezonowe warzywa i owoce wprowadzając je do swojej diety, odpowiednio zbilansować posiłki oraz poznać fakty i mity dotyczące produktów spożywczych codziennego użytku. Specjalistka poruszyła także kwestie zdrowotne przedstawiając prezentację dotyczącą chorób, których podłożem jest niewłaściwa dieta, a także cholesterolu i nadwagi. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w podstawowych badaniach dokonując pomiaru m.in. masy ciała oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Spotkania zainteresowały mieszkańców, dlatego będą kontynuowane po wakacjach. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z bezpłatnych zajęć!

 

20160711_111827-minipx.jpg  20160711_111851-minipx.jpg

 

 


Wspólne grillowanie


Wakacyjna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu w okresie letnim jest grillowanie. Takie momenty, w których wspólnie spożywa się posiłki nie zdarzają się zbyt często, a jest to przecież rodzaj pielęgnowania i zacieśniania więzi międzyludzkich.
Mieszkańcy uczęszczający do Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” 29 czerwca odwiedzili seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu i zorganizowali tam wspólne grillowanie.
Wspólne zabawy sprzyjały miłej i wesołej atmosferze, a śpiewy biesiadników wzbudziły sympatię pobliskich mieszkańców.Z pewnością uczestnicy  z Klubu dla Mieszkańców wnieśli w codzienność podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej  wiele radości za sprawą roześmianych seniorów, i biegających po ogrodzie dzieci.

 

grill 1-minipx.jpggrill 2-minipx.jpggrill 3-minipx.jpg


Powitanie wakacji w Chorzowskim skansenie


27 czerwca 2016r. uczestnicy terenowych Programów Aktywności Lokalnej dzielnic „Pogoń” i „Milowice” wraz
z rodzinami wzięli udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie,  
w którym zgromadzone są zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów: Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego .
Wyjazd miał na celu nie tylko zintegrowanie grupy, ale również przekazanie uczestnikom wiedzy o życiu na śląsko-zagłębiowskiej wsi. Dzięki znajomości historii regionu-możemy też lepiej zrozumieć specyfikę i teraźniejszość Śląska. Znajomość i rozumienie tradycji oraz historii jest podwaliną dla kształtowania się tożsamości regionalnej i specyficznego umiłowania małej ojczyzny.
Jak mogli się przekonać uczestnicy wyjazdu – codzienność ówcześnie żyjących ludzi wypełniała ciężka i pożyteczna praca.  Zwiedzając zabytkowe zespoły drewnianego budownictwa  uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać, że etos pracy wiąże się nie tylko z górnictwem tak mocno tu zakorzenionym, ale jest też przypisany do pracy na roli. Dla zwiedzających wyniesione wiadomości rzuciły więcej światła na wyobrażenie o życiu i funkcjonowaniu ludzi sto i dwieście lat temu.
Wiedza, jaką zdobyli może stać się impulsem do odkrywania dawnych tajemnic. Wyjazd edukacyjny był ciekawym doświadczeniem dla wszystkich-zarówno dla dzieci jak i dorosłych -oprócz wiedzy dał nam też świadomość, że budowanie wspólnoty jest niesłychanie ważne także współcześnie.

 

skansen 1-minipx.jpgskansen 2-minipx.jpgskansen 3-minipx.jpg

skansen 4-minipx.jpgskansen 5-minipx.jpg

 


 

Sąsiedzkie sprawki


Relacje międzyludzkie w życiu są niezwykle istotne, jednakże jak wynika z badań społecznych oraz licznych artykułów zamieszczanych w prasie i na stronach internetowych okazuje się, że więzi sąsiedzkie są coraz zaniedbywane, a relacje mają charakter coraz bardziej powierzchowny. W  Klubie dla Mieszkańców postanowiliśmy to sprawdzić, wobec tego 14 czerwca odbyło się spotkanie z mieszkańcami dotyczące tematyki relacji sąsiedzkich. Zajęcia rozpoczęto prezentacją, aby przedstawić wyniki wyżej badań społecznych. Uczestnicy mieli okazję zastanowić się jak wyglądają ich stosunki sąsiedzkie, a także przedstawić swoje spostrzeżenia. Mieszkańcy potwierdzili prawdziwość wyników badań oraz wniosków wyciągniętych na podstawie tekstów artykułów w odniesieniu do sosnowieckiej dzielnicy „Pogoń”. 

W spotkaniu wzięła udział Pani psycholog, która szczegółowo omówiła pojęcie konfliktu jako nieodzownego elementu relacji sąsiedzkich. Ten wątek spotkania wzbudził wiele emocji wśród uczestników. Mieszkańcy mogli zadawać pytania i opowiadać o swoich doświadczeniach związanych z konfliktami międzyludzkimi. Na zakończenie przedstawiono jedną z metod rozwiązywania trudniejszych sytuacji konfliktowych tj. mediacje. Pracownik socjalny, który jest także mediatorem opowiedział o zasadach mediacji oraz o ich zaletach. Uczestnicy uzyskali informacje jak i gdzie należy się zgłosić w przypadku potrzeby zastosowania mediacji. Mieszkańcy byli bardzo aktywni podczas dyskusji, zadawali dużo szczegółowych pytań. Zainteresowanie tematem mediacji było znaczne, ponieważ okazało się, iż niewielu uczestników wiedziało o tym sposobie rozwiązywania konfliktów.

 

13441576-minipx.jpg  13445987-minipx.jpg

13467718-minipx.jpg  13441774-minipx.jpg

 


III sektor - jestem na tak


W dniu 13 czerwca 2016r., uczestnicy grup samopomocowych PAL Centrum oraz PAL Pogoń brali udział w spotkaniu dot. organizowania oraz działalności organizacji pozarządowych. Podczas spotkania uczestnicy mogli się dowiedzieć od przedstawiciela Sosnowieckiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Pana Michała Starzyńskiego, iż w mieście Sosnowcu działa około 300 organizacji skupiających tysiące osób, którym nie jest obojętny los współmieszkańców. Misją Centrum jest wspieranie lokalnej społeczności w aktywnych działaniach w ramach trzeciego sektora, propagowanie idei wolontariatu oraz promowanie idei współpracy i współdziałania w ramach rozwoju obywatelskiego. Pracownik Centrum udzielił informacji nt. prawnych jak i finansowych aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych. Drugim zaproszonym gościem była Pani Agnieszka Rzepecka - prezes stowarzyszenia „Mocni razem”, która opowiedziała o blaskach i cieniach wynikających z prowadzenia organizacji pozarządowej. Organizacja ta wspiera zarówno indywidulane osoby oraz społeczności w rozwoju, w kreowaniu rzeczywistości, w zmienianiu siebie i świata na lepsze. Goście chętnie odpowiadali na liczne pytania.

Spotkanie dowiodło, że nawet pozostając bez pracy można aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym pomagając sobie, najbliższym oraz otoczeniu. Dodatkowo doskonale uzupełniło wiedzę, którą uczestnicy nabywali podczas spotkań grup samopomocowych w PT Centrum oraz PT Pogoń.

 

 

_IMG_20160613_101230-minipx.jpg  _IMG_20160613_101240-minipx.jpg  _IMG_20160613_111449-minipx.jpg  _IMG_20160613_111511-minipx.jpg  _IMG_20160613_111504-minipx.jpg

 


Gra terenowa


Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Klubie dla Mieszkańców zostały urozmaicone za sprawą nowej Wolontariuszki - Pani Mileny Więczkowskiej, która w poniedziałek 6 czerwca 2016r. zorganizowała grę terenową.
Podczas gry dzieci miały okazję testować sprawność działania swoich zmysłów, poziomu wiedzy dot. topografii kraju
i miasta oraz znajomości hitów muzycznych.
Młodzież poprzez zabawę, poszerzała swoja wiedzę ogólną i dowiadywała się przydatnych w życiu codziennym ciekawostek. Z pewnością  wiele osób bez względu na wiek chciałoby w ten sposób spędzać swój wolny czas.

gra terenowa (4)-minipx.jpggra terenowa (1)-minipx.jpggra terenowa (7)-minipx.jpggra terenowa (5)-minipx.jpg

 


Zajęcia artystyczne


Kilka razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Klubie dla Mieszkańców przy ul. Lwowskiej 9b odbywają się bezpłatne zajęcia prowadzone przez Panią Katarzynę Zając - animatorkę działań plastycznych podczas, których uczymy się od podstaw różnych technik artystycznych, a także rozwijamy swoją kreatywność. Klubowicze będący w różnym wieku, mający różny status społeczno - ekonomiczny i sytuację życiową, wspólnie miło spędzają czas.

Wszystkich chętnych Mieszkańców Pogoni zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła oraz do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego w miłym towarzystwie.
Następne spotkania już 22 czerwca 2016r. od godziny 13.00 – 17.00 oraz 29 czerwca 2016r. od godziny 15.30 – 18.30
ZAPRASZAMY!!!


Zajęcia artystyczne (6)-minipx.jpgZajęcia artystyczne (5)-minipx.jpgZajęcia artystyczne (7)-minipx.jpg


Dzień Sąsiada

plakat.jpg

 

 


Aktywni w Sosnowcu


Dnia 10 czerwca br. uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „Pogoń” będą przyglądali się zmaganiom w ramach „Wojewódzkich Mistrzostw o Odznakę Sprawności Fizycznej Śląskiej Organizacji Obronnej” Uczestnicy PAL wspierają działania sosnowieckich organizacji pozarządowych i są dumni, że będą mogli uczestniczyć w tak ogromnym przedsięwzięciu i współpracować z aktywnie działającym stowarzyszeniem. Dziękujemy za zaproszenie i jednocześnie zapraszamy innych Mieszkańców Pogoni odbiorców do przyłączenia się do naszej grupy i oglądania "Wojewódzkich Mistrzostw o Odznakę Sprawności Fizycznej Śląskiej Organizacji Obronnej" z trybun!
MISTRZOSTWA ODBĘDĄ SIĘ NA  STADIONIE MOS SOSNOWIEC - ALEJA MIRECKIEGO W DNIU 4 CZERWCA W GODZINACH OD 10.00 – 15.00

plakat WM ŚOO-minipx.jpg


„Przedłużenie majówki”


Czwartek 5 maja 2016 roku w „Klubie dla Mieszkańców” był dniem niezwykle intensywnym. Rano rozpoczęliśmy dzień od wycieczki do Będzina, bowiem seniorzy zabrali nas do Muzeum znajdującego się w Pałacu Mieroszewskich. Towarzyszyła nam także młodzież mająca tego dnia z powodu matur dzień wolny od szkoły. W pierwszej kolejności czas spędziliśmy w zadbanym przypałacowym ogrodzie. We wnętrzu Pałacu zwiedziliśmy wystawy muzealne. Zaaranżowane wnętrza wywarły na nas ogromne wrażenie, gdyż znaleźliśmy u siebie wspólną cechę jaką jest zamiłowanie do antyków. Na koniec nie omieszkaliśmy zostawić po klubowej wizycie śladu w postaci wpisu w muzealnej kronice.
Południe było na tyle piękne, że postanowiliśmy z niego także skorzystać, stąd inicjatywa seniorów w postaci udania się do kawiarni, dlatego też wróciliśmy do Sosnowca i w „pogońskiej” kawiarni „Kredens” wypiliśmy aromatyczne gorące napoje. Atmosfera była sprzyjająca rozmowom. Humory dopisywały chociaż poruszano też poważne tematy.
Następnie część osób rozeszła się do domu, a reszta dołączyła
w Parku Żeromskiego  do intensywnie działającej grupy Nordic Walking, którą prowadzi wspaniała Instruktorka, ale też wspaniały człowiek Pani Beata Ślęczka działająca w Stowarzyszeniu Harpagan Sosnowiec. Idealna ilość osób sprawiła, że uczestnicy swobodnie mogli przetransportować się do rejonu rekreacyjnego „Stawiki”, gdzie warunki na kijki są bardziej sprzyjającymi.
Dzień z kolei zakończył się już w siedzibie „Klubu dla Mieszkańców”, gdzie rozgrywały się karciane pojedynki wśród sąsiedzkiej młodzieży.
Ktoś jeszcze zaznaje tyle przyjemności w ciągu jednego dnia ile my w Programie Aktywności Lokalnej?

20160505_123945-minipx.jpg20160505_114438-minipx.jpg

20160505_114404-minipx.jpg20160505_092823-minipx.jpg


Wernisaż uczestniczki PAL


W imieniu uczestników  „Klubu dla Mieszkańców” oraz pracowników pragniemy złożyć gratulacje Pani Annie Rozenau, której wernisaż odbył się  6 maja 2016 roku w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury - „Muza”.
Jak mówi o sobie Pani Anna:„Moja aktywność z racji zawodu związana jest także z turystyką i sportem (…), a szacunek dla ludzi i empatia owocują działalnością społeczną i kulturalną oraz wolontariatem na rzecz m.in. Dzielnicy Pogoń w Sosnowcu, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UŚ z ramienia Zarządu, MOPS-u w Klubie Osiedlowym oraz od 2015 r. pracą na rzecz seniorów w Radzie Seniorów Miasta Sosnowca, w Komisji Kultury, Edukacji i Sportu”.
My ze swej strony dodajemy, że Pani Rozenau jest  przede wszystkim dobrą koleżanką i człowiekiem, niesamowitą działaczką społeczna, a także Artystką!
Wystawa prac, którą zatytułowano „Jestem” w pełni oddała osobowość Pani Anny. Pani Anno! Gratulujemy i dziękujemy za możliwość współpracy z Panią oraz obcowania ze sztuką, której jest Pani autorką.

Anna Rozenau (2)-minipx.jpgAnna Rozenau (1)-minipx.jpg

Anna Rozenau (4)-minipx.jpgAnna Rozenau (5)-minipx.jpg

 


 

Kwiecień plecień…


Nadszedł czas, by podsumować kolejny intensywny miesiąc, który obfitował w podejmowanie wielu różnych inicjatyw.
W kwietniu podążaliśmy z seniorami dalej wytyczoną sobie ścieżką historyczną, dlatego miesiąc rozpoczęliśmy od odwiedzenia Muzeum Schoena, w którym doświadczaliśmy przygotowanej przez pracowników interaktywnej wystawy pt.: „Świat zmysłów”. Musimy przyznać, że wszyscy czuliśmy się jak poznające świat dzieci.
Seniorzy udali się także do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby poznać historię placówki i odwiedzić podziemia, w których zobaczyć mogli zabytkowe księgi, do jakich mieszkańcy nie mają dostępu na co dzień.
Grupa samopomocowa osób bezrobotnych miała okazję zdobyć nową praktyczną wiedzę, bowiem podczas spotkań poruszano tematy dotyczące zakładania spółdzielni socjalnej. Zdobyte już informacje znacząco wzbogaciła i uporządkowała Pani Sonia Rzeczkowska ze Stowarzyszenia MOST Katowice.
Jeśli myślicie, że mamy wiele grup w Klubie to wiedzcie, że wszyscy jesteśmy jednością, bowiem potrafimy razem się bawić. Przy czym? Przy wspaniałej komedii wystawianej w Teatrze Zagłębia. Sztuka „Boeing, Boeing” rozbawiła Palowiczów, zarówno seniorów jak i członków grupy samopomocowej i ich najbliższych. Następne relacje już niebawem.

kwiecien (1)-minipx.jpgkwiecien (2)-minipx.jpgkwiecien (3)-minipx.jpg

 


Spotkanie grupy nordic walking

Grupa nordic walking pokonała swoje pierwsze kilometry, bowiem  13 kwietnia 2016 r. w parku przy ul. Żeromskiego odbyło się pierwsze praktyczne spotkanie uczestników. Zajęcia poprowadziła Instruktor Pani Ewa Kowalska, której serdecznie dziękujemy za pomoc.
Panie dotarły na spotkanie  w świetnych humorach, pogoda również dopisała, a niezastąpiony Pan Włodzimierz asystował Paniom na rowerze pilnując bezpiecznego przebiegu zajęć i torując dla nich drogę. Lekki na początek wysiłek fizyczny uwolnił pierwsze endorfiny, dlatego też grupa nie może doczekać się kolejnych zajęć, szczególnie, że tegoroczna wiosna sprzyja spotkaniom plenerowym, a niesamowita Pani Instruktor zaraża swoją pasją.

 

20160413_154222-minipx.jpg20160413_153802-minipx.jpg20160413_153614-minipx.jpg


PUNKT INFORMACJI OBYWATELSKIEJ

Z myślą o Mieszkańcach dzielnicy „Pogoń” w Klubie dla Mieszkańców  znajdującym się przy ul. Lwowskiej 9B/4
działającym w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej”  współfinansowanego ze środków Unii  Europejskiej -  utworzono Punkt Informacji Obywatelskiej!


W ramach działania Punktu uzyskać można informacje oraz porady:
•    prawne  
•    psychologiczne
•    z zakresu pracy socjalnej
•    w kwestii działań lokalnych
•    z zakresu kontaktu z instytucjami (gdzie uzyskać pomoc w danej sytuacji)

Porady są całkowicie bezpłatne!
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Klub dla Mieszkańców, ul. Lwowska 9B/4


Marcowy misz masz

Powiedzenie "w marcu jak w garncu" jest adekwatne do zajęć realizowanych w tym miesiącu w Klubie dla Mieszkańców. Bowiem łączy w sobie dwie pory roku. Jeszcze zimą 8 marca udaliśmy się wraz z Palowiczami do kina, by wspólnie świętować powszechnie obchodzony Dzień Kobiet. Wrażeń dostarczyła nam nowa polska komedia, dzięki której następnego dnia nie tylko miałyśmy wiele tematów do rozmów ale mogłyśmy także bezkarnie rozprawiać o mężczyznach i wymieniać się życiowymi spostrzeżeniami. Dzień ten umilił nam szarmancki jak zawsze Pan Włodzimierz, który ofiarował każdej kobiecie piękne kwiaty (podarowane od sympatycznych Pań z okolicznych kwiaciarni).
Miesiąc obfitował w spotkania z mieszkańcami. Pierwsze na początku miesiąca odbyło się z dziennikarką radia ESKA. Drugie miało miejsce pod koniec miesiąca i dotyczyło bezpieczeństwa rejonu POGOŃ, a jeśli o tym mowa to nie mogło zabraknąć na nim Dzielnicowego.
Dzięki Pani Ani Rozenau, która organizowała dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu -  mogliśmy się przyłączyć do zwiedzania. Proboszcz – ks. Mitrat płk. Sergiusz Dziewiatowski opowiedział zgromadzonym o historii cerkwi, parafii,  a także wierze i nabożeństwach. Wnętrze Cerkwi, było tak piękne, że szkoda było wychodzić, dlatego nie wszystkich doczekaliśmy się na pamiątkowym zdjęciu.
Druga połowa miesiąca poświęcona została wielkanocnym dekoracjom. By stworzyć ozdoby wraz z seniorami użyliśmy znanej nam już techniki decoupage. W ten oto sposób powstały pisanki, świeczniki, wiosenne wazony i inne dekoracje wpisujące się w świąteczny klimat.
Mieszany miesiąc pozwolił nam miło przywitać wiosnę. 21 marca był dniem deszczowym, ciepłym, wietrznym ale także słonecznym. Na szczęście wraz z grupą samopomocową dostaliśmy z nieba przyzwolenie na wiosennego grilla, bowiem zza chmur wybiło się słonko, a deszcz odszedł w nieznane. Były kiełbaski, domowej roboty ciasta, owoce, niepowtarzalna Marzanna, śmiech biegających dzieci i piękna muzyka grana na żywo.
Miesiąc zakończył się spotkaniem "jajeczkowym" seniorów, którzy zainicjowali przedświąteczny dzień. W swoim gronie przyszykowali skromne przysmaki i miło spędzili czas składając sobie piękne życzenia.

1-minipx.jpg


Spotkanie z Dzielnicowym  

   Które miejsce sprzyja spotykaniu się społeczności lokalnej ze specjalistami w takiej mierze jak "pogoński" Klub dla Mieszkańców?  Mamy za sobą kolejne spotkanie mieszkańców w Programie Aktywności Lokalnej.
    Dnia 22 marca 2016r. gościem Klubu dla Mieszkańców był Dzielnicowy asp. Andrzej Wilczak. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, na którego przestrzegania straży stoi w pierwszej kolejności policja. Uczestnicy byli bardzo aktywni, zadawali wiele pytań, zgłaszali uwagi oraz swe spostrzeżenia, rozprawiali między sobą o wielu dotykających nas na co dzień problemach. Dzielnicowy  przekazał wiele informacji dotyczących np. eksmisji, poprawy bezpieczeństwa w okolicy przy ul. Lwowskiej oraz swojej pracy i procedur jakich dopełnia policja.
Spotkanie należało do niezwykle inspirującego. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty rozmowy oraz na kolejne wydarzenia i ciekawych specjalistów.

hm-minipx.jpg


Pierwszy dzień wiosny

Wiosna jest jednym z najbardziej lubianych i najpiękniejszych pór roku. Przyroda budzi się do życia, a pogoda jest bardziej sprzyjająca dla ludzi. W związku z tym trudno nie świętować „Pierwszego Dnia Wiosny”! Klub dla Mieszkańców obchodził ten dzień plenerowo, bowiem w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu. Wydarzenie dedykowane było rodzinom uczestników grupy samopomocowej.
Dzień mimo różnej pogody dopisał nam przyjemnym i słonecznym popołudniem, wobec czego mogliśmy zorganizować zaplanowanego wcześniej grilla, oficjalnie rozpoczynając sezon. Uczestniczka grupy przyniosła przepyszne ciasta domowego wypieku natomiast sklep EURO POGOŃ MARKET podarował mnóstwo witamin w postaci owoców i tym sposobem stół został pysznie zastawiony.  Wydarzenie umilali zdolni seniorzy grając muzykę na żywo. Panowie na harmoniach i gitarze zaskakiwali repertuarem, dzieci natomiast przygotowały Marzannę, by porządnie i zgodnie z tradycją pożegnać zimę.Było przyjemnie, smacznie, kreatywnie, ruchliwie i wesoło. Oby ta wyczekiwana pora roku była ciepłą, rozwojową i dostarczającą nam wszystkim nie mniejszych uśmiechów niż podczas Jarego święta!

tooooooooo-minipx.jpgttt-minipx.jpg


Grupa Nordic Walking!

Dnia 7 kwietnia 2016 roku w Klubie dla Mieszkańców przy ul. Lwowska 9B/4
w ramach działań Programu Aktywności Lokalnej rejonu pracy socjalnej „Pogoń” utworzyła się grupa Nordic Walking!
Pierwsze spotkanie plenerowe z Instruktorem Panią Beatą Ślęczką (Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec) odbędzie się w środę 13.04.2016 roku o godzinie 1530. Zbiórka przed wejściem głównym Basenu przy ul. Żeromskiego.
Grupa Nordic Walking jest otwarta na nowych Uczestników/ Uczestniczki,
w związku z tym osoby chętne do udziału serdecznie zapraszamy!
Informacje o kolejnym spotkaniu wkrótce na stronie.


Kącik prasowy dla mieszkańców

Klub dla Mieszkańców zaprasza na codzienny bezpłatny przegląd prasy!
Od kwietnia 2016 roku w Klubie dla Mieszkańców przy ul. Lwowskiej 9B/4 codziennie można skorzystać z kącika prasowego, w którym znajduje się aktualna prasa codzienna oraz tygodniki i miesięczniki. Przyjdź i zdobądź informacje
z regionu, kraju i ze świata!
Ciekawych świata ludzi zapraszamy w godzinach funkcjonowania Klubu!

Więcej informacji w Klubie przy ul. Lwowskiej 9B/4

kącik prasowyLwowska1.jpg



Wielkanoc 2016

życzenia Klub.jpg

 


Spotkanie z dziennikarzem Radia Eska

Niezwykle inspirująco jest słuchać jak człowiek z pasją opowiada o swojej pracy. Taką wyjątkową okazję wraz z dorosłymi uczestnikami Klubu dla Mieszkańców mieliśmy 2 marca br. roku podczas spotkania z Panią Klaudią Buchacz, która od lat pracuje w sosnowieckiej redakcji radia Eska.  Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, a trzeba przyznać, że życie dziennikarza z pewnością do nudnych i monotonnych nie należy. Pani Klaudia to osoba, która zaraża motywacją. Wypowiedziała wiele mądrych zdań dotyczących pracy zawodowej, jak np. to, że nie ważne co się robi, istotne aby to lubić. Tego też życzymy naszym bezrobotnym, aby znaleźli pracę, która będzie przynosić im satysfakcję.

radio-minipx.jpg


Ferie zimowe z Klubem Dla Mieszkańców

W drugiej połowie lutego w województwie śląskim rozpoczęły się długo wyczekiwane ferie zimowe. W związku z tym w Klubie dla Mieszkańców przy ul. Lwowskiej 9 B/4 rozpoczęliśmy cykl zajęć rekreacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży, by urozmaicić im ten radosny czas. W ten sposób odciążyliśmy także zapracowanych rodziców.
Ferie w tym roku rozpoczęliśmy wyjątkowo, bowiem w sosnowieckiej redakcji radia ESKA. Najmłodsi poznali kulisy pracy w radio, zwiedzili studia nagraniowe, gdzie mieli okazje przetestować nowoczesny sprzęt i poznać specyfikę pracy spikera radiowego. Staś nawet nagrał swój głos sprawdzając się w roli dziennikarza radiowego.
Istnieje powiedzenie, „gdzie diabeł nie może tam babę pośle”. W naszym przypadku powiedzenie winno brzmieć gdzie inni nie mogą tam uczestnicy Klubu dla Mieszkańców się dostaną! W ten oto magiczny sposób wtorkowe południe spędziliśmy w redakcji Dziennika Zachodniego. Pan Redaktor udzielił nam wyczerpujących informacji dotyczących wydawania gazety codziennej, pracy dziennikarzy, zdobywania newsów czy funkcjonowania strony internetowej. Odpowiedział także na trudne pytania naszych dociekliwych gości, które dotyczyły zarobków dziennikarzy. Na koniec zwiedziliśmy redakcję poznając zapracowanych dziennikarzy i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w nowoczesnej sali konferencyjnej redakcji DZ. Sami zresztą niech Państwo zobaczą!
Pierwszy tydzień zakończył się już spokojnie, bowiem ponure dni spędziliśmy w Klubie dla Mieszkańców. Przez chwilę byliśmy projektantami mody, tworząc stylizacje dla kobiet i mężczyzn. Jednakże w centrum zainteresowania były gry. Graliśmy drużynowo w „kalambury”, indywidualnie w „zgadnij kim jestem” oraz w „prawda & fałsz”.
Następny tydzień  zapowiada się również ciekawie! Relacje wkrótce.


gfx/files/7df7056bdf6337484c7f918b92f07652-minipx.jpg

gfx/files/060f01d5ed699b8c8ff016c6a3456191-minipx.jpg

foto: Dziennik Zachodni, Radio Eska

 


Ciasto marchewkowe

Coraz bardziej popularne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna, regularne wizyty lekarskie i badania, ale przede wszystkim zdrowe nawyki żywieniowe. Prawidłowa dieta często kojarzona jest z wyzbywaniem się przyjemności i ograniczeniami, lecz wcale tak być nie musi. W pewien czwartek w „Klubie dla Mieszkańców” mieliśmy ochotę na słodkości, a przecież nie wszystko co słodkie jest od razu niezdrowe. W związku z tym faktem postanowiliśmy sami upiec ciasto, którego w sklepie nie łatwo znaleźć. 

W związku z tym, że Klub nie został jeszcze wyposażony w piekarnik, udaliśmy się wraz z uczestnikami do pobliskiego bufetu znajdującego się w Wydziale Nauk o Ziemi UŚ, którego właściciele zgodzili się nam udostępnić część lokalu wraz ze sprzętem. Do południa przygotowywaliśmy ciasto z seniorkami. Popołudniu do naszej wypiekowej akcji wkroczyły trzy energiczne dziewczynki, które posiadając mniejsze od Pań doświadczenie uczyły się każdej z wykonywanych czynności - miażdżenia orzechów, wbijania jajek, miksowania czy odmierzania. Po tym, jak ostatnie ciasto wyszło z pieca udałyśmy się do Klubu, gdzie wspólnie przy kawie i herbacie mogliśmy spróbować marchewkowego wypieku. Panie zdobyły do kolekcji nowy przepis a najmłodsze uczestniczki przekonały się, że ciasta wcale nie muszą być słodkie i kaloryczne żeby mogły smakować.

Dzień zaliczyliśmy do udanych, spotkanie do przyjemnych a deser do wzorowych, bo jak inaczej określić ciasto wilgotne w środku, chrupkie na zewnątrz i doskonałe w smaku?

20160107_113043-minipx.jpg20160107_112828-minipx.jpg

20160107_144646-minipx.jpg20160107_144309-minipx.jpg

20160107_114102-minipx.jpg


Świąteczne dekoracje

Nadchodzą święta, więc w sklepach panuje przedświąteczny szał. W domu natomiast porządki, gotowanie i pieczenie. Są jednak momenty, gdy trzeba się zatrzymać by mieć chociaż chwilę dla siebie. Właśnie takiej chwili przysłużyło się przedświąteczne spotkanie w „Klubie dla Mieszkańców”, gdzie w spokojnej atmosferze tworzono dekoracje świąteczne. Spod ręki uczestników Klubu wychodziły przepiękne świeczniki, stroiki świąteczne, ozdoby na choinkę, a nawet poszli o krok dalej i sami konstruowali choinki z gałązek iglaków. W ten oto sposób nie tylko mile i wesoło spędzili czas, ale także stworzyli indywidualne, zgodne z upodobaniami ozdoby, którymi możemy udekorować nasze domy oraz Klub. 

20151216_120838-minipx.jpg20151216_112733-minipx.jpg


Życzenia świąteczne

Klub - życzenia-minipx.jpg

(kliknij aby powiekszyć)


Andrzejki w Klubie dla Mieszkańca

„Andrzejki” to magiczne wydarzenie często nazywane „wieczorem wróżb”. Któż z nas nie chciałby poznać swojej przyszłości? My w „Klubie dla Mieszkańców” nie mogliśmy się doczekać tej wyjątkowej nocy i już 26 listopada spotkaliśmy się, by miło wspólnie spędzić czas i przy okazji poznać swoje losy.

Do południa Klub wypełnił się stałymi uczestnikami. Grupę tę zasilili zaproszeni goście z Klubu Seniora - Centrum. Zainteresowanie „Andrzejkami” przerosło nasze oczekiwania, a spotkanie przybrało charakter biesiady, bowiem stoły zostały suto zastawione słodkościami, muzyka taneczna rozbudzała zmysły, a rozmowy nie miały końca. Na ulicę Lwowską zawitała także czarownica, ale taka pozytywna, skora do wróżenia. I choć jej wygląd mógł zmylić uczestników, to nie dali się oni nabrać, gdyż  nowoczesne czarownice zarówno młodo wyglądają jak i znają się na trendach, więc wróżenie przy użyciu saganu i w towarzystwie kota nie jest już koniecznością. W tym dniu każda Pani bez względu na swój stan cywilny mogła skorzystać z maksymalnie czterech wróżb, by móc poznać swoją najbliższą przyszłość. Wróżono m.in. z kolorów i kwiatów. Spotkanie zakończono w godzinach południowych, gdyż do Klubu już zaczęły przybywać dzieci i młodzież, które również chciały poznać czarownicę. 

Popołudniowej imprezie towarzyszyły tańce, zabawy i przede wszystkim wróżby. Czarownica dla najmłodszych przewidziała większą ilość wróżb, by móc stworzyć lepszy portret przyszłego męża, czy przyszłej żony. Każdy z niecierpliwością chciał wiedzieć kiedy pozna swoją połówkę i kim ona będzie. Wydarzenie było nie tylko miłe ale i słodkie, dzięki cukierni „Maciuś”, która podarowała uczestnikom profesjonalne i przepyszne wypieki. „Andrzejki” zakończyły się oczekiwaniem, marzeniami i fantazjami, a także zmęczeniem, związanym z udziałem w wielu atrakcjach tego dnia.

 

Dołączamy zdjęcia byście nie musieli wierzyć nam na słowo (pisane), lecz pamiętajcie nic nie odda klimatu jaki panuje w „Klubie dla Mieszkańców” przy ul. Lwowskiej 9B/4. Nie wierzysz? Sprawdź osobiście!

1 (1)-minipx.jpg1 (2)-minipx.jpg

1 (4)-minipx.jpg1 (3)-minipx.jpg


"Klubowe warsztaty kulinarne"

Realizowane w „Klubie dla Mieszkańców” warsztaty kulinarne dla seniorów, w tym roku zmierzają ku końcowi. Bardzo dziękujemy naszym sponsorom, gdyż bez ich pomocy warsztaty nie tylko nie byłyby tak efektywne, ale przede wszystkim mogłyby się nawet nie odbyć. Polski Komitet Pomocy Społecznej na bieżąco przez cały kwartał zaopatrywał nas w niezbędne do prowadzenia warsztatów produkty. W listopadzie wspomógł nas pobliski sklep Euro Pogoń Market. 

Z otrzymanych od sponsorów produktów przygotowaliśmy wiele pysznych i zdrowych potraw, kilka rodzajów sałatek z użyciem pora jako głównego składnika, były także ciasta bez pieczenia - serowe cappuccino i babcina stefanka. W związku z pogodą, która sprzyjała powstawaniu infekcji postanowiliśmy wzmocnić nasze organizmy bombami witaminowymi w formie sałatek owocowych. Poskutkowało to także przypływem pozytywnego nastroju. 

Ostatnim zaplanowanym w ramach warsztatów kulinarnych spotkaniem będą potrawy i przystawki wigilijne, które zostaną spożytkowane podczas klubowej wigilii 21 grudnia 2015 r. W tym roku to już koniec spotkań o tematyce kulinarnej. Nie wykluczamy jednak ich kontynuacji w roku następnym. Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w gronie seniorów, ale także wśród dzieci i młodzieży.

20151119_100431-minipx.jpg20151202_120430-minipx.jpg

20151119_115132-minipx.jpg20151119_112355-minipx.jpg


"Klub dla mieszkańców" w jesiennych klimatach

„Klub dla Mieszkańców” działający przy ul. Lwowskiej 9b/4 (dzielnica POGOŃ) przyrównać można do dobrze funkcjonującego pociągu, który ruszył już na dobre w daleką podróż. A ta choć jak każda przebiega wg pewnego rozkładu to jednak niesie ze sobą pewną niewiadomą, szczyptę przygody, niespodzianki oraz następnie piękne wspomnienia.Tak jak każdy pociąg na stacjach zabiera w podróż nowych pasażerów, tak i  do nas codziennie przyłączają się nowi uczestnicy, tym samym dołączając do stałych bywalców Klubu. A tym należą się wielkie podziękowania bowiem, dzięki Wam, każdy dzień staje się pozytywny i nawet, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja to nasi Klubowicze potrafią stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Rozkład jazdy naszego pociągu jest ogólnodostępny, warsztaty niezobowiązujące i bez wcześniejszych zapisów, a bilet zbędny, gdyż wszystkie zajęcia są nieodpłatne. W związku z powyższym zapraszamy byś przyłączył się do naszej podróży! Nasz jadący ale jeszcze nie pędzący pociąg na swojej trasie ma już kilka przebytych odcinków. Jednym z nich były warsztaty decoupage’u, w których udział wzięli zarówno seniorzy jak i najmłodsi uczestnicy, czyli dzieci i młodzież. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością będą kontynuowane. Podczas warsztatów mieszkańcy ze słoików, butelek i kawałków drewna tworzyli swoiste działa sztuki, które nie tylko mogli wręczyć bliskim w prezencie, ale także mogą z nich korzystać na co dzień w swoich domach. Podczas jazdy pociągiem istotne są także dłuższe postoje na stacjach. Naszą stacją w ubiegłym miesiącu były sosnowieckie parki, w których odkryliśmy dary jesieni, a następnie tworzyliśmy z nich domowe dekoracje. Wraz z mieszkańcami wykonaliśmy piękne, kolorowe i trwałe bukiety z liści. Takie dekoracje może zrobić każdy bez względu na płeć i wiek, są również niskokosztowe, a posiadanie zdolności plastycznych nie jest konieczne. 

Ostatnia trasa jaką w październiku przebył nasz pociąg była melancholijna ze względu na nadchodzące święto zmarłych. By lepiej przygotować się do odwiedzin grobów najbliższych i nie generować kosztów, wspólnie stworzyliśmy wieńce, które przyozdobiły groby członków rodzin Klubowiczów. Stałymi odcinkami trasy pociągu mieszkańców „Pogoni” są korepetycje dla młodzieży  i wspólne odrabianie lekcji z najmłodszymi uczestnikami, a także projekcje filmowe dla mieszkańców. Ponadto w co drugą środę wspólnie z seniorami przygotowujemy zdrowe potrawy, wymieniamy się sprawdzonymi przepisami, a także smakujemy przygotowywane przez nas przekąski. Klub to także miejsce, w którym należy się bawić, w związku z tym w październiku odbyła się pierwsza dla dzieci i młodzieży impreza okolicznościowa- Halloween. Mimo atmosfery grozy było tak przyjemnie, że kolejną planowaną uroczystością tym razem dla wszystkich mieszkańców będą ANDRZEJKI.

Wszystko to i wiele więcej odbywa się mimo niewielkiej ilości wagonów, WARSowskim warunkom i trzem kolejarzom o sporej ilości pary. Lubisz podróżować? Wsiądź do naszego pociągu i zaznaj smaku przygody w swojej codzienności


Budżet obywatelski po raz drugi

W dniach 2-9 października odbyło się głosowanie II edycji Budżetu Obywatelskiego. Po niespełna 2 tygodniach liczenia kilkudziesięciu tysięcy kart do głosowania oddanych przez mieszkańców, sosnowiecki magistrat zaprezentował wyniki wyborów. Spośród wszystkich projektów zgłoszonych dla II Obszaru Konsultacyjnego tj. dzielnicy Pogoń do realizacji skierowano trzy projekty – dotyczące ulicy Będzińskiej oraz ulicy Lwowskiej. 

Podczas głosowania, w każdej z dzielnic Sosnowca rozdawane były karty do głosowania. Sosnowiczanie mogli także głosować za pośrednictwem Internetu. Nie wszyscy jednak znali ideę Budżetu Partycypacyjnego. Właśnie dla tych mieszkańców Pogoni „Klub dla Mieszkańca” Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu zorganizował spotkanie informacyjne, podczas którego wyjaśniono zasady głosowania oraz przedstawiono listę dostępnych projektów dla dzielnicy. W spotkaniu uczestniczyła Liderka społeczności lokalnej i stała Klubowiczka – Pani Anna Rozenau – autorka jednego z projektów w Budżecie Obywatelskim na ten rok. Na zakończenie spotkania, z pomocą pracowników Ośrodka, każdy z uczestników mógł internetowo oddać swój głos na wybrany projekt. 

Frekwencja w obszarze konsultacyjnym Pogoń wyniosła 24,2 % i była jedną z wyższych frekwencji w mieście. Spośród zgłoszonych projektów do realizacji skierowano: 

• Infrastruktura rekreacyjna - siłownia na świeżym powietrzu ul. Lwowska,

• Strefa Aktywności Fizycznej - Rewitalizacja infrastruktury sportowo - rekreacyjnej ul. Będzińska, 

• Rewitalizacja zieleni i infrastruktury pieszej ul. Będzińska.

8579.png

 



O działalności „Klubu dla Mieszkańców”  można już wiele powiedzieć. Jeden z naszych uczestników napisał nawet o tym wiersz

 

Pogońscy emeryci Klub swój posiadają,

Dwa razy w tygodniu w nim się spotykają.

Anki, Heniuszki, Włodki, Zofuszki:

Ciekawe ze sobą prowadzą pogaduszki.

Panie instruktorki inspiracje mają,

Czasem i butelki pomalować dają.

Potem z nich prześliczne wazony powstają,

Które przy kawusi wszyscy podziwiają.

Na każdą okazję ozdóbki stwarzają.

Teraz do Andrzejek też się przymierzają.

A i piszącemu choć talent niewielki,

Udało się zrobić zakładkę z serwetki.

I jak tu nie uwielbiać seniorów? Nasi są nie tylko oryginalni i rozrywkowi, są także sympatyczni i chętnie przyjmą do swojego grona nowych uczestników. W ich imieniu oraz własnym serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach w „Klubie dla Mieszkańców” przy ul. Lwowskiej 9B/4 (obok Akademików UŚ).


Klub dla Mieszkańców 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy „Pogoń” do Klubu, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 9b/4 (parter) w Sosnowcu.

„Klub dla Mieszkańców” powstał za sprawą innowacyjnego modelu pracy środowiskowej w rozwiązywaniu problemów społecznych, jakim jest organizowanie społeczności lokalnej. W ubiegłych latach prowadzono szereg działań w społeczności dzielnicy Pogoń, liczne spotkania obywatelskie i integracyjne z mieszkańcami w wyniku których ustalono, że jedną z potrzeb mieszkańców jest stworzenie miejsca spotkań. Celem Klubu jest podniesienie poziomu integracji społeczności lokalnej, aktywizacja dzieci, osób dorosłych – w tym także seniorów. Oprócz spotkań, warsztatów, konsultacji dla dorosłych, organizowane w Klubie będą także zajęcia rekreacyjne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży – jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Klub dla Mieszkańców otwarty jest 2-3 razy w tygodniu, w godzinach dostosowanych do potrzeb osób korzystających z zajęć. Osobami, pełniącymi dyżur są pracownicy socjalni z długoletnim doświadczeniem zawodowym, animator społeczności lokalnej oraz wolontariusze. Program zajęć i spotkań w ramach działalności Klubu dostosowany jest do potrzeb i zainteresowań mieszkańców dzielnicy Pogoń.  Szczegółowy harmonogram spotkań i warsztatów w Klubie będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie internetowej. Więcej informacji pod numerem telefonu (32) 296 – 07 – 67.

Serdecznie zapraszam

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy „Pogoń” do Klubu, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 9b/4 (parter) w Sosnowcu.

 

„Klub dla Mieszkańców” powstał za sprawą innowacyjnego modelu pracy środowiskowej w rozwiązywaniu problemów społecznych, jakim jest organizowanie społeczności lokalnej. W ubiegłych latach prowadzono szereg działań w społeczności dzielnicy Pogoń, liczne spotkania obywatelskie i integracyjne z mieszkańcami w wyniku których ustalono, że jedną z potrzeb mieszkańców jest stworzenie miejsca spotkań. Celem Klubu jest podniesienie poziomu integracji społeczności lokalnej, aktywizacja dzieci, osób dorosłych – w tym także seniorów. Oprócz spotkań, warsztatów, konsultacji dla dorosłych, organizowane w Klubie będą także zajęcia rekreacyjne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży – jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Klub dla Mieszkańców otwarty jest 2-3 razy w tygodniu, w godzinach dostosowanych do potrzeb osób korzystających z zajęć. Osobami, pełniącymi dyżur są pracownicy socjalni z długoletnim doświadczeniem zawodowym, animator społeczności lokalnej oraz wolontariusze. Program zajęć i spotkań w ramach działalności Klubu dostosowany jest do potrzeb i zainteresowań mieszkańców dzielnicy Pogoń.  Szczegółowy harmonogram spotkań i warsztatów w Klubie będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie internetowej. Więcej informacji pod numerem telefonu (32) 296 – 07 – 67.

 

 

Serdecznie zapraszamy!